fb pixel
Vyhledávání

Odvrácená strana Brexitu: rozdělí opět Irsko vojensky střežená hranice?

Vystoupení Velké Británie z Evropské unie je ožehavým tématem. Doposud nikdo s jistotou neví, co bude, až ostrovní království přestane být členem EU, a jak se situace podepíše na cestování mezi Británií a kontinentem. Poněkud přehlíženým problémem je situace uvnitř samotné Velké Británie. Vedle sílících snah Skotska o vyhlášení nezávislosti bude potřeba řešit problém s Irskem. Na ostrově je totiž jak Irská republika, tak Severní Irsko náležící ke Spojenému království. Přetne Irsko opět vojensky střežená hranice?

Jan Palička
Jan Palička 31.5.2017, 15:50

Když si minulý rok Britové v referendu odhlasovali, že si již nepřejí být součástí Evropské unie, málokdo asi domýšlel všechny důsledky tohoto závažného rozhodnutí. Ani dnes, poté co britská premiérka Theresa Mayová spustila formální proces vystoupení země z EU, není jasno v tom, jaký reálný dopad bude mít tento krok na cestování do a z Velké Británie.

Jako členský stát EU garantovala Velká Británie volný pohyb všem ostatním osobám v rámci unie. S tím teď možná bude utrum. Cestování do Británie se tak nejspíše protáhne o hraniční kontroly. Vyloučit nelze ani vízovou povinnost pro některé země, byť by se toto zrovna Česka týkat nemělo.

První ze zemí Spojeného království, která se proti Brexitu ozvala, bylo Skotsko. To rok před referendem o vystoupení země z EU uspořádalo vlastní referendum o nezávislosti, které na rozdíl od toho brexitového skončilo neúspěchem. S vidinou toho, že by Skotové měli nyní přijít o výhody plynoucí z členství v EU, však sílí tendence skotské premiérky Nicoly Strugeonové vyhlásit nové referendum a jako nezávislá země opětovně do unie vstoupit.

Kromě problému se Skoty musí Velká Británie řešit ještě jeden problém, který by mohl být o poznání ožehavější. Tím je otázka Irska. Na irském ostrově totiž vedle sebe existují Severní Irsko, které je součástí Spojeného království, a nezávislá Irská republika. Jejich soužití přitom historicky bylo všechno, jen ne mírumilovné.

Když se před 101 lety rozpoutalo irské velikonoční povstání a započal tak boj Irska za nezávislost, vztah mezi severem a jihem ostrova se vyostřil. Ve dvacátých letech se válka za nezávislost rozhořela naplno a mezi Severním Irskem a Irskou republikou byla vybudována hranice, která byla ostře vojensky střežena. Tento stav pak trval až do nedávné minulosti, poslední hraniční přechody byly zrušeny teprve v roce 2005.

Mnozí cestovatelé, kteří projížděli Irskem ještě před třeba 15 lety, vzpomínají na nepříjemný zážitek hraničních kontrol mezi severem a jihem, kdy vojáci byli vycvičení na řidiče mířit samopalem. Sotva si Irové stačili od této tvrdé pohraniční politiky oddechnout, hrozí, že se opět vrátí. Zatímco Irská republika zůstane členem EU, Severní Irsko jako součást Velké Británie již v unii nebude. Pokud by hranice zůstala nehlídaná, stala by se tak nejlehčím bodem pro ilegální migraci mezi EU a třetími zeměmi.

Mezi Severním Irskem a Irskou republikou každý měsíc projedou téměř dva miliony aut. Denně hranici překročí na 30 tisíc Irů, kteří žijí a pracují na opačných stranách. Místní se shodují na tom, že návrat k vojensky střežené hranici by byl obrovským krokem zpět do krvavé minulosti. Začíná se hovořit i o opětovném sjednocení Irska, tentokrát ovšem ne pod vlajkou Spojeného království, nýbrž pod vlajkou Evropské unie. Co skutečně Brexit přinese, však stále zůstává velkou neznámou.

Tady se podívejte na to, co si o Brexitu myslí punková legenda Johnny Rotten ze Sex Pistols.

Podobné články

Doporučujeme

Další články