Mandelův odkaz
Když v roce 1994 v JAR skončil apartheid a Nelson Mandela byl zvolen prvním černým prezidentem země, všechno vypadalo růžově, alespoň na chvíli. Po konci jeho šéfování se ale v čele státu střídala jedna kontroverzní či bizarní postava za druhou a linie nekončí ani zcela čerstvě zvoleným nástupcem Jacoba Zumy Cyrila Ramaphosy.
Ramaphosa byl v 80. letech výraznou postavou boje proti rasistickému režimu a coby Mandelův chráněnec bojoval za Nelsonovo propuštění z vězení. Koncem 90. let, když neuspěl ve volbě předsedy Afrického národního kongresu (ACN), se stáhl z politiky a začal podnikat. Postupně se stal jedním z nejbohatších obyvatel země a je považován za symbol tzv. "černošského kapitalismu". Nakoupil například licence na provozování všech restaurací McDonald´s v zemi a jeho majetek je odhadován na 450 milionů dolarů.
Úspěšný byznysmen má ale na krku pořádný škraloup; když působil v představenstvu britské těžební společnosti Lonmin, požádal policii o potlačení stávky v platinovém dole Marikana. Událost se nakonec stala nejkrvavějším rozehnáním stávky po mnoha desetiletích. Vyžádala si 34 mrtvých a nikdo nebyl potrestán.
Bez skandálů ani ránu
Jaký bude Ramaphosa coby prezident, se ještě uvidí. Pro ACN byl rychlou volbou po Jacobu Zumovi, kolem kterého se v poslední době vyrojilo až příliš mnoho korupčních skandálů, nejvýraznější souvisel s opravou jeho soukromého venkovského sídla za peníze ze státní pokladny. Obviněn byl také z přijímání úplatků za nákup stíhaček a zbraní.
Zuma do funkce nastoupil po Kgalemovi Motlanthem, levicovém intelektuálovi, který hovořil jazykem tswana a v mládí působil v militantních odbojářských skupinách. Motlanthe byl úřednickým prezidentem, který byl ACN vybrán po rezignaci velmi kontroverzního Thaba Mbekiho. Ten byl kritizován mimo jiné za velmi měkký přístup k exdiktátorovi Zimbabwe Robertu Mugabemu, dokonce nejednou prohlásil, že v sousední zemi žádná krize neprobíhá.
Jednou z nejznámějších Mbekiho kontroverzí bylo popírání spojitosti mezi virem HIV a nemocí AIDS, tvrzení, že se HIV nešíří pohlavním stykem a odmítání v zemi probíhající epidemie. Navzdory předvolebnímu slibu a faktu, že v té době bylo HIV nakaženo 2,1 % populace, zrušil prezident podporu celostátního léčebného programu. Jeho politika podle některých odpůrců vedla k až 330 tisícům zbytečných úmrtí.
Tady čtěte o zlatomládežnických manýrech dětí Roberta Mugabeho.