fb pixel Od lopaty do Rokenrolové síně slávy: 5 zajímavostí o kytarovém mágovi Chucku Berrym – G.cz
Vyhledávání

Od lopaty do Rokenrolové síně slávy: 5 zajímavostí o kytarovém mágovi Chucku Berrym

+ DALŠÍCH 5 FOTEK + DALŠÍCH 6 FOTEK

18. března 2017 zemřel jeden ze zásadních průkopníků rock and rollu, Chuck Berry. Ten zazářil primárně v 50. letech 20. století zásadními hity jako Rock and Roll Music, Johnny B. Goode nebo Maybellene, což mělo významný vliv na vývoj rockové muziky v následujících dekádách. Zde je 5 zajímavostí, které byste o této hudební legendě měli rozhodně vědět.

Martin Miko
Martin Miko Aktualizováno 18.3.2019, 10:06

1. Z dělníka bluesovým hudebníkem

Berryho mládí bylo poměrně divoké. Kromě pár loupeží a krádeží aut na střední škole se mu dokonce podařilo strávit i nějaký čas ve vězení. Poté nastoupil do automobilové továrny, kde pracoval jako dělník. Zároveň založil rodinu a v roce 1950 si dokonce pořídil domek. V té době zároveň začal vystupovat v lokálních barech společně s kapelou, kde hrál blues a country.

2. Téměř všechny své zásadní hity nahrál v druhé polovině 50. let

Je zajímavé, že jeho kariéra v žebříčcích hitparád začala v roce 1955 s hitem Maybellene, který nahrál ve vydavatelství Chess Records. Další jeho hity, které se zapsaly do historie, vznikly v následujících čtyřech letech, ať už se jednalo o Roll Over Beethoven, Rock and Roll Music nebo Johnny B. Goode, která byla ze všech zmiňovaných písní nejúspěšnější.

3. Konec vrcholné kariéry kvůli pokusu o únos

Když byl v roce 1962 odsouzen za převoz nezletilé dívky přes státní hranice za účelem pohlavního zneužívání, tak byl odsouzen na tři roky vězení. Trest mu však byl zkrácen a během roku 1963 se opět pokoušel nastartovat svou kariéru. Jeho vydané skladby bohužel nedosahovaly takových komerčních úspěchů jako hity z 50. let. Proto se stylizoval do role nostalgického umělce a vystupoval se svými starými hity, což mu vlastně vydrželo až do konce.

4. Chuck Berry definoval vývoj rock'n'rollu

Přínos Chucka Berryho pro hudební vývoj se rozhodně nedá popřít. Pokud si vzpomínáte na film Návrat do budoucnosti, tak v jedné scéně hraje Marty McFly na školním plese písničku Johnny B. Goode právě od Chucka Berryho v době, kdy rock and roll neexistoval, čímž je na něj odkazováno. Jeho přínos spočíval především v inovátorském a neotřelém způsobu hraní na kytaru. Využíval krátké a rychlé kytarové riffy, které byly v té době něco neslýchaného a zaujal tím především mladou generaci.

5. Čestný člen Rokenrolové síně slávy

Psal se rok 1986, když byl Chuck Berry společně s Elvisem Presleyem a Fats Dominem jakožto první umělci zapsáni do legendární Rock'n'rollové síně slávy, která se od té doby postupně rozrůstá. Postupně se k nim zařadili umělci jako Ray Charles, Marvin Gaye, The Rolling Stones nebo The Beatles.

A zde je 5 zásadních životních etap rappera Eminema.

Podobné články

Doporučujeme

Další články