fb pixel Příběh bílé hiphopové legendy aneb Jak se z Eminema stal jeden z nejprodávanějších rapperů v historii – G.cz
Vyhledávání

Příběh bílé hiphopové legendy aneb Jak se z Eminema stal jeden z nejprodávanějších rapperů v historii

Neboj se, Marshalle, záchrana už se řítí! deska Kamikaze od Eminema + DALŠÍ 3 FOTKY + DALŠÍ 4 FOTKY

Americký rapper Eminem aka Slim Shady aka Slim aka Em aka Shady aka Fire Marshall, vlastním jménem Marshall Bruce Mathers III, dnes slaví 49. narozeniny. Za svou bohatou kariéru stihl naštvat desítky umělců, prodat spoustu desek a nesčetněkrát šokovat veřejnost svými videoklipy a tvrdými rýmy. Jaký život má za sebou jeden z nejzásadnějších amerických rapperů posledních let?

Martin Miko
Martin Miko 17.10.2019, 07:33

Eminemovy začátky

Eminemův životní příběh začal před 49 lety ve městě Saint Joseph v americkém státě Missouri, kde se narodil Debbie Mathers-Briggs a Marshallovi Mathersovi Juniorovi. Když mu bylo 15 měsíců, tak otec rodinu opustil. Od mládí byl Eminemův život plný stěhování, problémů ve škole a hledání si přátel. Není divu, že byl obětí šikany. Na střední škole se začal věnovat rapu, a když mu bylo 17 let, seznámil se s rapperem Proofem, ze kterého se postupem času stal jeden z jeho nejbližších lidí. V roce 1995 se Eminemovi narodila dcera Hailie Jade, což pro něj bylo silnou motivací k tomu začít se věnovat rapu na 100 % a získat smlouvu na nahrávací desku. O rok později vydal své první album Infinite, jehož se prodalo jen tisíc kusů. Tato deska se však stala jeho odrazovým můstkem.

Podle vyprávění hudebního producenta Dr. Dre našel demo nahrávku Eminema zcela náhodou. Nacházela se totiž v garáži jeho kolegy Jimmyho Lovinea, který v té době působil jako hudební ředitel vydavatelství Interscope. Tehdy se psal rok 1996 a Dr. Dre u Eminema zaujalo nejen nezávislé album Infinite, ale i druhé místo na Rap Olympics, což byla rapová soutěž. Následovalo vydání desky The Slim Shady LP v roce 1999, kterou produkoval právě Dre.

Sehraná dvojice Eminem a Dr. Dre v následujícím roce vydala desku The Marshall Mathers, jež se stala neuvěřitelným globálním hitem. Pochází z ní hit „The Real Slim Shady“, ve kterém se vysmívá mnoha americkým celebritám. Na desce se dále objevují „Stan“, „The Way I Am“ nebo „Bitch Please II“ a celosvětově se podařilo prodat 19 milionů kusů této desky. Na desce The Eminem Show z roku 2002 je pro změnu pecka „Without Me“ a desky se rovněž prodalo skoro 20 milionů kusů.

Úspěch jménem 8 mile

Film 8 Mile ukázal, že je Eminem nejen dobrý rapper, ale i herec. Příběh pojednává o mladém nadějném bílém rapperovi z Detroitu, který se snaží prosadit na hudební scéně a získat si respekt. K filmu narapoval dokonce i průvodní song s názvem „Lose Yourself“, jenž získal Oscara za nejlepší originální píseň k filmu. Šlo o první rapovou píseň v historii, která vyhrála tuto cenu.

Eminem nikdy neměl problém s tím se ve svých textech a videoklipech pořádně opřít do mnoha celebrit. Bylo mu jedno, jestli šlo o rappery typu Canibus, Benzino, Everlast, Ja Rule nebo novodobé rap stars, které mají před svým jménem Lil. Naposledy doslova zničil rappera Machine Gun Kellyho v písni Killshot, z jejich sporu ale vzešlo písní hned několik. V minulosti se opíral taky do Freda Dursta z kapely Limp Bizkit, producenta Mobyho nebo Britney Spears.

Bez ohlášení a propagace vydal Eminem v září 2018 svou desátou studiovou desku s názvem Kamikaze, která se stala okamžitě hitem YouTube a dalších streamovacích služeb. Desky se během prvního týdne prodalo skoro půl milionu kusů. Eminem se vrátil zpátky ke kořenům, což znamená hodně urážek konkrétních osobností.

A tady si přečtěte o seriálu Wu-Tang, který přibližuje vznik asi nejslavnější hiphopové bandy.

Podobné články

Doporučujeme

Další články