fb pixel Od animovaného myšáka k miliardovému byznysu. Co všechno vlastní kolos za jménem Walt Disney? – G.cz
Vyhledávání

Od animovaného myšáka k miliardovému byznysu. Co všechno vlastní kolos za jménem Walt Disney?

+ DALŠÍ 3 FOTKY + DALŠÍ 4 FOTKY

Před 91 lety společnost The Walt Disney Company promítla krátkometrážní film s názvem Plane Crazy, ve kterém se poprvé objevila postavička myšáka Mickey Mouse. Nyní je z firmy nadnárodní mediální a zábavní konglomerát vlastnící největší hollywoodská studia, která ročně generují desítky miliard dolarů. Lidé však obecně ani netuší, co všechno tento gigant vlastní...

Martin Miko
Martin Miko Aktualizováno 2.8.2019, 13:58

1. Indiana Jones

Značka Indiana Jones patří pod filmovou produkční společnost Lucasfilm, kterou založil George Lucas v roce 1971. Lucasfilm byl však v 2012 prodán Disney Company za 78 miliard korun. Disney tedy koupil i Star Wars, se kterými se mu daří poměrně slušně vydělávat. Vznikly totiž už 3 celovečerní filmy a další vstoupí do kin příští týden. Ano, jedná se o snímek o Hanu Solovi. V říjnu 2017 oznámil Steven Spielberg, že v roce 2020 se dočkáme pátého Indiana Jonese, ve kterém by měl hrát snad i Harrison Ford, kterému je už 75 let.

2. Hvězdné války

Třetí díl trilogie nových Star Wars, tedy Epizoda 9, nás čeká v prosinci letošního roku. Po završení třetí trilogie Hvězdných válek v režii J. J. Abramse se chystají ještě další snímky, které budou vyprávět příběhy jednotlivých milovaných hrdinů, jako tomu je třeba u Hana Sola. Těšit se můžeme na film o Boba Fettovi nebo mistru Yodovi. Do roku 2021 bychom se měli dočkat nejméně čtyř filmů ze světa Hvězdných válek. Zároveň se vyrábí a natáčí ještě seriály, videohry...

3. Marvel Universum

Postavy a komiksové příběhy, které jsme prozatím viděli ztvárněné na filmových plátnech, jsou jen kapkou v moři celého komiksového světa Marvelu. Jsou ale charaktery, které Marvel nevlastní. Spider-Man patří Sony a X-Meni, Fantastic Four i Deadpool pro změnu Foxu. I tak se Disneymu podařilo v roce 2009 nakoupit přes 5000 postav, což pro nás i do budoucna bude znamenat spoustu skvělých blockbusterů.

4. Pixar

Studio, které se zaobírá počítačovou animací, bylo založeno v roce 1986 a má za sebou 19 celovečerních snímků. V roce 1995 vypustilo do světa Toy Story: Příběh hraček, který se stal celosvětovým hitem, ostatně nás od 8. srpna v kinech čeká jeho už čtvrté pokračování. V roce 2006 studio koupil Disney za 7,4 miliardy dolarů.

5. ESPN

Sportovní kabelová televize, která tu s námi je už od konce 70. let, vysílá spotovní utkání z oblíbených světových lig jako je NHL, NBA, MBL nebo NFL. Sportovní přenosy mají milionové sledovanosti po celém světě. Disney vlastní „jen“ 80 % této firmy.

A zde je 5 superhrdinů od Marvelu, kteří si zaslouží svůj vlastní film.

Podobné články

Doporučujeme

Další články