Od animovaného myšáka až k miliardovému byznysu. Co všechno vlastní kolos za jménem Walt Disney?

Obrázek uživatele Martin Miko
15.5.2018, 16:05

Před 90 lety společnost The Walt Disney Company promítla krátkometrážní film s názvem Plane Crazy, ve kterém se poprvé objevila postavička myšáka Mickey Mouse. Nyní je z firmy nadnárodní mediální a zábavní konglomerát vlastnící největší hollywoodská studia, která ročně generují desítky miliard dolarů. Lidé však obecně ani netuší, co všechno tento gigant vlastní, proto bychom si měli udělat menší průřez toho nejzajímavějšího, čím se může Disney Company pyšnit.

1. Indiana Jones

Značka Indiana Jones patří pod filmovou produkční společnost Lucasfilm, kterou založil George Lucas v roce 1971. Lucasfilm byl však v 2012 prodán Disney Company za 78 miliard korun. Disney tedy koupil i Star Wars, se kterými se mu daří poměrně slušně vydělávat. Vznikly totiž už 3 celovečerní filmy a další vstoupí do kin příští týden. Ano, jedná se o snímek o Hanu Solovi. V říjnu 2017 oznámil Steven Spielberg, že v roce 2020 se dočkáme pátého Indiana Jonese, ve kterém by měl hrát snad i Harrison Ford, kterému je už 75 let.

2. Hvězdné války

Třetí díl trilogie nových Star Wars, tedy Epizoda 9, nás čeká v prosinci příštího roku. Po završení třetí trilogie Hvězdných válek v režii J. J. Abramse se chystají ještě další snímky, které budou vyprávět příběhy jednotlivých milovaných hrdinů, jako tomu je třeba u Hana Sola. Těšit se můžeme na film o Boba Fettovi nebo mistru Yodovi. Do roku 2021 bychom se měli dočkat nejméně čtyř filmů ze světa Hvězdných válek. Zároveň se vyrábí a natáčí ještě seriály, videohry...

3. Marvel Universum

Postavy a komiksové příběhy, které jsme prozatím viděli ztvárněné na filmových plátnech, jsou jen kapkou v moři celého komiksového světa Marvelu. Jsou ale charaktery, které Marvel nevlastní. Spider-Man patří Sony a X-Meni, Fantastic Four i Deadpool pro změnu Foxu. I tak se Disneymu podařilo v roce 2009 nakoupit přes 5000 postav, což pro nás i do budoucna bude znamenat spoustu skvělých blockbusterů.

4. Pixar

Studio, které se zaobírá počítačovou animací, bylo založeno v roce 1986 a má za sebou 19 celovečerních snímků. V roce 1995 vypustilo do světa Toy Story: Příběh hraček, který se stal celosvětovým hitem. V roce 2006 studio koupil Disney za 7,4 miliardy dolarů. Od tvůrců Pixaru nás ještě v tomto roce čeká pokračování Úžasňákových a v roce 2019 bude Toy Story 4.

5. ESPN

Sportovní kabelová televize, která tu s námi je už od konce 70. let, vysílá spotovní utkání z oblíbených světových lig jako je NHL, NBA, MBL nebo NFL. Sportovní přenosy mají milionové sledovanosti po celém světě. Disney vlastní „jen“ 80 % této firmy.

6. Aladdin

Disney disponuje téměř šedesáti celovečerními animovanými snímky. Po úspěchu real-life verze Krásky a zvířete se studio rozhodlo totéž provést animované pohádce Aladdin z roku 1992. Film má režírovat britský režisér Guy Ritchie, o hlavní role se mají postarat Will Smith nebo Naomi Scott. V plánu je i Lví král, kde Simbu namluví momentálně hodně populární Donald Glover.

A zde je 5 superhrdinů od Marvelu, kteří si zaslouží svůj vlastní film.


Komentáře

Doporučeno pro vás