fb pixel Obrovské důlní neštěstí na Karvinsku: zahynulo 13 horníků – G.cz
Vyhledávání

Obrovské důlní neštěstí na Karvinsku: zahynulo 13 horníků

Zdroj: profimedia.cz

V dole ČSM na Karvinsku došlo ve čtvrtek v odpoledních hodinách k výbuchu metanu. Důlní neštěstí si vyžádalo 13 obětí, další havíři jsou zranění, jeden je v kritickém stavu. Jedná se o nejhorší důlní neštěstí na našem území od roku 1990.

Václav Roman
Václav Roman 21.12.2018, 10:11

Mezi mrtvými jsou převážně Poláci

Tragédie se odehrála zhruba v hloubce 880 metrů. Polský portál Onet uveřejnil informaci, že v době neštěstí bylo na místě exploze celkem 23 horníků, převážně polské národnosti. Z celkových 13 obětí je 12 Poláků a jeden Čech.

K neštěstí došlo ve čtvrtek v 17:16 v severní lokalitě dolu. Příčinou bylo zapálení metanu. Důl ČSM je součástí OKD a tiskový mluvčí této těžební společnosti Ivo Čelechovský uvedl, že už se nikdo další nepohřešuje.

Poslanci při zahájení jednání Sněmovny uctili oběti neštěstí minutou ticha. Na místo neštěstí dorazil polský premiér Mateusz Morawiecki. Dorazit by měl i český premiér Andrej Babiš, který se k tragédii vyjádřil na svém twitterovém účtu následovně: „Výbuch v dole ČSM je obrovská tragédie. „Rád bych vyjádřil svou nejhlubší soustrast pozůstalým. Jsem ve spojení se záchranáři, dělají maximum. Jsme připraveni okamžitě pomoci, pomoc nabídl i polský premiér. V tuto chvíli nezbývá, než věřit a modlit se, aby nebylo obětí víc.“

Největší důlní neštěstí

K největšímu důlnímu neštěstí na našem území došlo 14. června 1894, kdy při výbuchu dolu Františka na Karvinsku zemřelo 235 osob.

V novodobé historii se nejtragičtější důlní neštěstí stalo na Dole Barbora (dříve Důl 1. máj) na Karvinsku, kdy 18. října 1990 zemřelo na místě 29 lidí. Obětí bylo celkem třicet, jeden zraněný horník zemřel v nemocnici. Příčinou byl stejně jako při aktuálním neštěstí výbuch metanu.

Zde si můžete přečíst o tom, jak Sněmovna schválila rozpočet na příští rok.

Podobné články

Doporučujeme

Další články