fb pixel
Vyhledávání

Objevte Krušovice: chladivé panenské hvozdy, zapadlé klenoty historie a královské pivo, které vás zaručeně osvěží

Při prohlídce varny se neostýchejte zeptat, zda vám dají ochutnat horkou sladinu. Kromě ní dostanete i výklad o tom, jak zdravý prospěšný je to nápoj.
Zdroj: foto: Jakub Frey

Přichází další horký víkend, ale vám se nechce zůstávat doma a zbůhdarma lenošit. Tak proč si neudělat výlet do Krušovic. Osvěží vás tu nejen vyhlášené pivo, ale i mnoho dalších zajímavostí v chladivém lůně okolních hlubokých hvozdů.

Pavel Vondráček
Pavel Vondráček 11.6.2019, 10:10

Malebný kraj, z něhož pocházel věhlasný malíř Václav Rabas, je krásný v každou roční dobu. A přestože je snadno dostupný po hlavní spojnici mezi Prahou a Karlovými Vary, zůstává tak trochu stranou turistického zájmu. Krušovice jsou sice primárně symbolem českého, ba dokonce královského piva, jejich okolí však nabízí daleko víc lákadel. Začněme samozřejmě pivem, protože místní pivovar je už dlouhá staletí středobodem této oblasti. Dnes máte možnost si jej za hodinu a půl projít, ale na rozdíl od podobných prohlídkových okruhů v některých velkých pivovarech zde neuvidíte pouze nakašírované návštěvnické centrum, naopak se dostanete přímo do ‚živých‘ pivovarských provozů dýchajících teplem a příjemnými vůněmi.

Kde se pivo vaří... a jak

Prohlídka začíná na pivovarském dvoře, jehož nejvýraznější budova – původní sladovna – pochází sice až ze 17. století, ale pivo se zde vařilo již minimálně od roku 1548. Podíváte se i do nedávno zpřístupněné pivovarské kaple, která je součástí krušovického zámku přiléhajícího k areálu pivovaru. Ze dvora se pak vydáte do nové varny – její zařízení působí velmi moderně až stroze, ale pivo se zde vaří stále tradičním způsobem tzv. na dva rmuty. To se dílo, tedy hrubě našrotovaný ječný slad smíchaný s vodou, povařuje při různých teplotách a části jednotlivých várek se spolu míchají v určitých poměrech. Do větších podrobností raději nezabíhejme, jsou součástí výrobního tajemství. Ale jinak se dozvíte vše podstatné a zajímavé – o místní vodě pocházející ze zalesněných pahorků lemujících Krušovice nebo o českém sladu a chmelu, pro který se nemusí ‚chodit‘ daleko, pivovar totiž leží hned u jihovýchodního okraje naší největší chmelařské oblasti.

Své vyprávění prokládají průvodci, kteří jsou s místním pivovarem úzce spjati, různými perličkami z historie. Například o tom, jak si místní sládci sedali na lavice polité pivem a čekali, až uschne. Nebo proč vzniklo v roce 1620 pivo Mušketýr či kdo, tedy vlastně co jsou to pivovarské „baby“. A že bývaly v okolí Krušovic rozlehlé sady, v nichž se pěstovalo všechno možné, jen ne švestky. Kdyby se při vaší návštěvě na některý z těchto příběhů nedostalo, průvodce vám ho rád povypráví, stačí se zeptat.

Postupně se tak při poutavém výkladu dostanete přes historické expozice dokumentující fotkami i původními předměty vývoj místního pivovaru až do stáčírny, kde se pivo plní do láhví, sudů a plechovek. A odtud pak do prostorů bývalé, dnes již historické varny. Zde na vás bude čekat příjemné zakončení exkurze – degustace piv a případně i pivovarský guláš, pokud jste si jej v rámci prohlídky objednali. Je ostatně lepší si prohlídku rezervovat předem, protože náhodní návštěvníci nemusejí kvůli velkému zájmu sehnat volná místa (rezervace vyřídíte zde).

Na další straně prozkoumáme okolí Krušovic, které je ideální na podzimní výlety.

Další strana

Podobné články

Doporučujeme

Další články