fb pixel Objevení Floridy: Našel Ponce de León na ostrově nápoj mládí? – G.cz
Vyhledávání

Objevení Floridy: Našel Ponce de León na ostrově nápoj mládí?

Zdroj: Poems for Christmas, Easter, and New Year’s, 1885 (https://archive.org/stream/poemsforchristma00butt#page/2/mode/1up), Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=37513283

Psal se 2. duben roku 1513, když poblíž dnešního St. Augustine vystoupil na pobřeží Floridy španělský objevitel Ponce de León a prohlásil toto území za území španělské koruny.

Jan Fiedler
Jan Fiedler 2.4.2023, 11:56

Florida

Domorodí Američané obývali oblast, která se později stala známá pod názvem Florida, již tisíce let před jakýmkoli kontaktem s Evropany. Přestože floridský poloostrov mohli dříve spatřit i jiní evropští mořeplavci, Ponce de León se zasloužil o první zaznamenané přistání a první podrobný průzkum floridského pobřeží.

Písemná historie Floridy tedy začíná příchodem právě španělského objevitele Juana Ponce de Leóna v roce 1513. Díky tomuto conquistadorovi také ostrov nakonec získal své jméno. Florida se tak stala první pevninskou oblastí Spojených států, kterou osídlili Evropané. O dvě staletí později, 3. března roku 1845, byla Florida přijata do Unie jako 27. stát USA.

Nápoj mládí

Španělský objevitel a mořeplavec hledal na ostrově „Fontánu mládí“, bájný zdroj vody, který měl člověku údajně poskytnout věčné mládí. Ponce de León pojmenoval poloostrov, který tehdy považoval za ostrov, „La Florida“, protože k jeho objevu došlo v době velikonočních svátků neboli Pascua Florida (Svátek květin).

Příběh o nápoji mládí se po celém světě vypráví již tisíce let, objevuje se například v Herodotových spisech či v Alexandrově romanci. Podobné příběhy se objevovaly také mezi obyvateli Karibiku v dobách objevitelů na počátku 16. století. Legenda praví, že domorodí Američané Ponce de Leónovi řekli, že se pramen nachází v Bimini.

Návrat a smrt

Informace domorodí obyvatelé slavnému španělskému objeviteli zřejmě předali, nápoj mládí však Ponce de León neobjevil. V roce 1521 se totiž na Floridu Ponce de León vrátil, aby zde založil španělskou kolonii. Nepřátelští indiáni však na jeho výpravu krátce po přistání zaútočili a výprava se stáhla na Kubu, kde Ponce de León zemřel na následky smrtelného zranění utrpěného v bitvě.

Úspěšná španělská kolonizace poloostrova nakonec začala v roce 1565 v Saint Augustine a v roce 1819 přešlo území pod kontrolu USA na základě smlouvy o koupi Floridy mezi Španělskem a Spojenými státy.

Zdroj: History, Wikipedia

Podobné články

Doporučujeme

Další články