fb pixel Občas si to prostě sedne: Velká galerie nejznámějších českých trestanců – G.cz
Vyhledávání

Občas si to prostě sedne: Velká galerie nejznámějších českých trestanců

+ DALŠÍCH 8 FOTEK + DALŠÍCH 9 FOTEK

Věděli jste, že i vězni mají svůj mezinárodní den? Slaví se dnes 9. července, otázkou je, co to přesně znamená. Dostanou trestanci ve vězeňské kantýně porci šlichty navíc? Bůh ví. V České republice je v současné době zhruba 20 tisíc vězňů, z čehož je 46 z nich odsouzených doživotně. O všechny tyto vězně se „stará“ 25 klasických a 10 vazebních věznic. Smutným faktem je, že i když se Vězeňská služba ČR v současnosti potýká s přeplněností věznic, počet vězňů neustále roste.

Martin Miko
Martin Miko 9.7.2020, 09:52

Známí čeští vězni

Mezinárodní den vězňů rozhodně nepatří mezi dny, které bychom měli nějakým způsobem slavit. Nicméně se jedná o připomenutí si lidí, kteří tráví svůj čas za mřížemi. Ne všichni vězni si však svobody váží, o čemž nás již několikrát přesvědčila prezidentská amnestie. Naposledy tomu tak bylo v roce 2013, když bývalý prezident Václav Klaus vyhlásil amnestii, čímž dal svobodu více než 6 a půl tisícům vězňů. Do dvou let byla polovina z propuštěných opět stíhána policií. A co z toho plyne? Buď to, že si někteří lidé neváží svobody, nebo že nezvládají život v této společnosti a mříže jsou pro ně jedinou adekvátní možností.

Přesto se i někdo, kdo překročil zákon a provinil se něčím nemorálním, může stát slavným. Pojďme si dnes připomenout české vězně, kteří byli odsouzeni k trestu smrti, české politické vězně nebo například Čechy, již si svůj trest odpykávají v zahraničí. Rozhodli jsme se vytvořit galerii těch nejznámějších českých vězňů, které si naše historie pamatuje. Někteří z nich ještě sedí, jiní jsou na svobodě a jiné pro změnu omilostnil prezident Miloš Zeman.

Kdo je váš nejoblíbenější český vězeň? Český lid má samozřejmě nejraději Jiřího Kajínka, jenž se proslavil svým legendárním útěkem z věznice. A navíc podle jeho života byl natočen celovečerní film, v němž z něj udělali scenáristé superhrdinu. My měli samozřejmě nejraději Ivana Jonáka, který proslul Discolandem Sylvie.

Podobné články

Doporučujeme

Další články