fb pixel Ivan Jonák – G.cz
Vyhledávání

Ivan Jonák

Ivan Jonák (1956 - 2016) byl kontroverzní český podnikatel odsouzený v roce 2000 za nájemnou vraždu své manželky na 18 let do vězení. 

Život veksláka

Ivan Jonák byl již před Sametovou revolucí ve vězení, po svém propuštění se živil jako popelář, taxikář, vyhazovač a vekslák. Po roce 1989 založil v Praze kousek od Palmovky Discoland Sylvie, kde byl společníkem. 

Sex, Disco, Revoluce!

Byl kontroverzní, vlivnou osobou a měl přátelé mezi známými osobnostmi z řad politiků a umělců. Stal se jedním ze symbolů divokého podnikání v 90. letech 20. století. Neodmyslitelně k němu patřila extravagance, vlastnil medvěda a krokodýla či obrovskou sbírku zbraní. 

Discoland Sylvie a vražda

Jeho podnikání a způsob života se odrazil v rozchodu s manželkou, která chtěla Discoland Silvii prodat. Jonák proto podle pozdějích výsledků vyšetřování nechal svou ženu zavraždit nájemnými vrahy 7. dubna 1994. On sám se stal později obětí pokusů o vraždu. Výbušnina zničila jeho automobil, ale jemu se nic nestalo. Později unikl smrti jen těsně, když mu kulka prošla tváří, a nikoliv spánkem. Po dlouhém soudním procesu byl odsouzen k 18 letům odnětí svobody, propuštěn byl v roce 2014. Svou vinu vždy popíral.

Ivan Jonák zemřel v osamocení a bez majetku ve svém bytě v pražských Kobylisích 24. února 2016 na zdravotní komplikace spojené s cukrovkou

Dva roky po jeho smrti vyšel rukopis jeho knihy Sex, Disco, Revoluce!, kterou napsal ve vězení.