fb pixel O covidu jinak: Napůl katastrofa, napůl banalita, říká přední český biochemik Jan Konvalinka v (NE)BLÁZNI – G.cz
Vyhledávání

O covidu jinak: Napůl katastrofa, napůl banalita, říká přední český biochemik Jan Konvalinka v (NE)BLÁZNI

Zdroj: G.cz/(NE)BLÁZNI

Jeden z největších odborníků na koronavirus v Česku, biochemik Jan Konvalinka, je zvyklý na poněkud odlišný styl rozhovorů, ale v talkshow (NE)BLÁZNI se okamžitě přizpůsobil. "Jak můžete vědět" zeptal se moderátora Tomáše Poláčka, "jestli nejsem taky blázen?"

Jana Mrákotová
Jana Mrákotová 11.9.2020, 08:03

Zkouškou pro něj byla hned první otázka, zdali by se nevyplatilo preventivně vyhubit netopýry, od nichž virové epidemie často pocházejí.

"Určitě ne," zaprotestoval. "My přece nikdy nevíme, k čemu se nějaká bakterie nebo virus může hodit, a i ten současný koronavirus nakonec může být k něčemu dobrý."

Pak na sebe tento sedmapadesátiletý prorektor Univerzity Karlovy pro vědu a výzkum prozradil, že se v pubertě učil arabsky, neboť se chtěl domluvit s egyptskými kopáči, až jednou pojede zkoumat pyramidy, nebo to, že několikrát v životě fáral. "Dráhu egyptologa jsem nakonec vzdal a uklidil se na obor, kterému bolševik nerozuměl, čili na chemii a molekulární biologii..."

Podívejte se na celý rozhovor

Několika odpověďmi překvapil. "Pane docente," zeptal se například moderátor Poláček, "já hraju malý fotbal za tým FC Prase, po zápase jdeme do sprchy, pak na pivo... Je možné, že na tom pivu bylo minulý týden několik z nás pozitivních na koronavirus, aniž bychom o tom věděli?" Konvalinka bez váhání odpověděl: "Klidně je to možné, právě prostředí sprch podle mne může být důvodem, proč je mezi profesionálními sportovci tolik nakažených," a Poláček v tu chvíli ucítil, jak ho začíná bolet v krku.

Jan Konvalinka hovořil i o tom, jak ho mrzí současné vylučování nepohodlných názorů například mezi vědci a na akademické půdě, zatím hlavně na západ od Česka. "Ještě před pár lety bych nečekal, že je něco takového možné, ale je, protože hlavně mladší lidé evidentně chtějí zažít svoji revoluci." Je ovšem optimistou: "Podle mě nakonec nezvítězí revoluční umlčovači, ale zdravý rozum."

Jaký konkrétní případ ho tolik vytočil? A co by se muselo stát s koronavirem, aby si doma otevřel šampaňské? Sledujte nový díl talk show (NE)BLÁZNI, tentokrát s biochemikem Janem Konvalinkou.

Podobné články

Doporučujeme

Další články