fb pixel Novou členkou amerického nejvyššího soudu bude nejspíš katolická odpůrkyně potratů – G.cz
Vyhledávání

Novou členkou amerického nejvyššího soudu bude nejspíš katolická odpůrkyně potratů

Zdroj: G.cz

Prezident Donald Trump má během soboty oznámit člověka, kterého udělá nejnovějším soudcem nejvyššího soudu. Vypadá to, že hrdinku liberálů Ruth Ginsburg (tu nalevo) vystřídá konzervativní katolička Amy Barrett (ta napravo).

Jan Studnička
Jan Studnička 26.9.2020, 11:29

Dilema

Ruth Bader Ginsburg sloužila jakou soudkyně nejvyššího soudu celých sedmadvacet let a za tu dobu si vydobila pověst liberálního vůdce. Feministická ikona zemřela ve věku sedmaosmdesáti let ve svém domě ve Washingtonu a na prezidenta Trumpa bohužel připadla povinnost vybrat jejího nástupce.

Donald Trump už za své prezidentování vybral dva zástupce nejvyššího soudu, poprsak vzbudil hlavně ten druhý, Brett Kavanaugh, na kterého vyplavala ošklivá svědectví o sexuálním obtěžování, ale kterého si republikáni přesto protlačili až na pozici.

Jako náhradu za Ruth Ginsburg zvažoval prezident Barbaru Lagoa, dvaapadesátiletou advokátku, jejíž jmenování by mu nejspíš přineslo v nadcházejících volbách jistou přízeň hispánské populace. Daleko pravděpodobnější ale přišlo všem analytikům to, že se Trump pokusí upevnit svou pozici mezi konzervativci tím, že do nejvyššího soudu dodá někoho… takového.

I za tenhle kalkul ale prezident sklidil od opozice kritiku. Ta totiž tvrdí, že nového soudce by měl jmenovat až výherce podzimních voleb. Což je od demokratů velice odvážné a skoro by se dalo říct drzé vyjádření... Protože jestli Trump vyhraje volby, vymáchá jim v tom jejich oslí čumáky.

Amy Coney Barrett

Už během včerejška informovaly stanice CNN a CBS a v neposlední řadě i deník The New York Times, že si prezident za novou soudkyni nejvyššího soudu vybral Amy Coney Barrett, poměrně mladou konzervativní soudkyni.

Takže zatímco se svět loučí s Ruth Ginsburg, první ženou, s jejíž rakví se pozůstalí mohli přijít rozloučit do washingtonského kapitolu, nahradí feministickou ikonu pravicová katolička, matka šesti dětí a zapřísáhlá odpůrkyně potratů.

Aspoň takový je předpoklad. Média se totiž Trumpa vyptávají na to, jestli to skutečně bude Amy Barrett, už několik hodin a je klidně možné, že mu přepne v jeho oranžové palici a jmenuje údržbáře z Bílého domu prostě proto, aby si s médii vytřel.

TÉMATA

Podobné články

Doporučujeme

Další články