fb pixel Noví mutanti přicházejí. Navrátí x-menovské franšíze lesk, který jí sebral Dark Phoenix? – G.cz
Vyhledávání

Noví mutanti přicházejí. Navrátí x-menovské franšíze lesk, který jí sebral Dark Phoenix?

Zdroj: 20th Century Fox

Když ještě nebyl MCU, měli jsme X-Meny. Bryan Singer natočil v roce 2000 vynikající komiksový film, který dal světu ultimátního hrdinu - Wolverina s tváří Hugh Jackmana - a otevřel tak dveře nekonečné sérii, na kterou se postupem let nabalila řada rebootů, sequelů, prequelů i spin-offů. Noví mutanti jsou dalším kouskem z té poslední kategorie.

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 24.8.2020, 08:57

Noví mutanti

Rahne Sinclaire (Maisie Williams), Illyana Rasputin (Anya Taylor-Joy), Sam Guthrie (Charlie Heaton) a Roberto De Costa (Henry Zaga) jsou čtyři mladí mutanti, které drží v odlehlé nemocnici dr. Cecilia Reyes (Alice Braga) za účelem jejich psychiatrického pozorování. Je přesvědčená, že tito mladí lidé představují nebezpečí sami sobě a celé společnosti. Má je neustále na očích a snaží se je naučit ovládat jejich mutantní schopnosti. Když se však osazenstvo rozroste o Danielle "Dani" Moonstar (Blu Hunt), začnou se v nemocnici dít zvláštní věci. Pacienty začnou ovládat halucinace a vzpomínky z minulosti. Nepotrvá dlouho a jejich mutantní schopnosti - a vzájemné přátelství - podstoupí zkoušku, při které budou muset svést bitvu o to, aby vyvázli živí.

Teprve třetí celovečerní film režiséra Joshe Boona (Hvězdy nám nepřáli) Noví mutanti se po uzavření nové, prequelové x-menovské série stane začátkem spin-offové série (alespoň v to u Foxů doufají), která klasické mutantní hrdiny ze stáje Marvelu přiblíží další generaci.

Když Bryna Singer v roce 2000 pro stříbrné plátno zadaptoval jeden z nejlepších marvelovských námětů - a sice příběhy mutantů, vývojového mezičlánku lidstva, který oplývá speciálními schopnostmi, byl z toho hit a byla to rovněž jedna z prvních vlaštovek, která předznamenala, že svět hollywoodských blockbusterů jednou částečně ovládnou komiksy. Druhý film kvalitu víceméně udržel, pak ale přišel Poslední vzdor a fanoušci mutantů se zarazili. X-Men 3 už totiž netočil Singer a bylo to hodně znát.

Dnes už víme, že Poslední vzdor nebyl ani zdaleka tím nejhorším, co franšízu potkalo. Po letech se totiž objevil talentovaný, tehdy ještě relativně nováček, Matthew Vaughn a přišel s tím, že natočí prequelovou trilogii, která divákům představí mladší verze jejich oblíbenců ze série původní. Opatrnost byla na místě - nahradit nekonečně charismatické duo tvořené Patrickem Stewartem a Ianem McKellenem, kteří ztvárnili přátele i nepřátele na život a na smrt, profesora X a Magneta, se zdálo téměř nemožné. Přesto to Michael Fassbender a James McAvoy částečně dokázali a První třída byla příjemným překvapením. Každý další díl byl ale horší a horší, až jsme před rokem dostali snímek X-Men: Dark Phoenix, který už působil spíše jako parodie původního díla z přelomu tisíciletí.

Studio už předem hlásilo, že Dark Phoenix prequelovou řadu uzavře a asi dobře vědělo, proč. Ždímat je ale třeba, dokud je věc živá, a proto Foxové rovnou ohlásili přípravy filmu Noví mutanti, který vstoupí do českých kin 27. srpna a přinese úplně nové hrdiny a nové herecké tváře, z nichž některé (Maisie Williams aka Arya Stark či Charlie Heaton alias Jonathan ze Stranger Things) už nyní mají slušnou fanouškovskou základnu. Cílení na náctileté publikum (na které se tvůrci orientovali už v Dark Phoenix) je zjevné, očekávaní přízniců původních filmů tedy prakticky nulová. Hlavám otevřeným by to ale vadit nemělo. Přece jen, pořád je to komiksárna... Inu, uvidíme. Nějak se ale nemůžeme zbavit dojmu, že by to bylo lepší jako seriál.

Podobné články

Doporučujeme

Další články