Nové večírkové moudro? Pařit jako úhoř! Evropské ryby frčí na kokainu, řeky u velkých měst jsou drogou zamořené – G.cz
Vyhledávání

Nové večírkové moudro? Pařit jako úhoř! Evropské ryby frčí na kokainu, řeky u velkých měst jsou drogou zamořené

Zatímco vy to rozjíždíte na mejdanu, evropské ryby po vás dojíždí zbytky a dvakrát dobře jim to nedělá. Italští biologové vytvořili studii, která ukázala, že kokain, který se skrze odpadní vody dostane do řek v okolí velkých měst starého kontinentu, působí na vodní faunu zhoubně, a to hlavně na úhoře.

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 26.6.2018, 11:48

Nafrčení úhoři

Myslíte si, že vaše koksové párty ubližují jen vám a lidem zapojeným do obchodu s drogami? Bohužel! Kvůli obsahu drogy v odpadních vodách trpí i evropské ryby. Řeky kolem velkých měst jsou kokainem zamořené, objevit se tu dá i morfin a THC.

Jen ať si rybky užijí, říkáte si možná, ono to ale začíná být celkem problematické, a to zejména pro úhoře říční. Zjistili to italští biologové, kteří se pustili do rozsáhlé studie toho, jak rybám požívání kokainu ničí svalstvo. V laboratoři ryby na 50 dní vystavili koncentraci 20 nanogramů kokainu na litr, což odpovídá znečištění řek.

Ryby po droze sice vykazují vyšší aktivitu, ta ale vede ke svalové atrofii, což zvířatům ve volné přírodě znemožňuje migraci do Sargasového moře, kam se úhoři přesouvají kvůli rozmnožování. V konečném důsledku by to mohlo znamenat jejich postupné vyhynutí. Problém je také v tom, že ani po přesunu do čisté vody se stav ryb zkoušených v rámci experimentu nezlepšil.

A tady 14 drog, které jsou tak krásné, že je až škoda je konzumovat.

Podobné články

Doporučujeme

Další články