Protimaďarský zákon?
Na Slovensku žije poměrně početná maďarská menšina (okolo půl milionů obyvatel). Svou hymnu si pouštějí při nejrůznějších příležitostech – při náboženských obřadech či fotbalových zápasech. To se ale nejspíš nelíbilo vládní nacionalistické Slovenské národní straně (SNS), která novelu zákona o státních symbolech předložila. Při závěrečném hlasování pak zákonodárci tříčlenné koalice i část opozice podpořili také nové opatření, podle kterého lze hymny cizích států hrát pouze v přítomnosti oficiální delegace dané země.
"Ano, stala se chyba. Omlouváme se za to. Dostalo se tam jedno ustanovení, které nepatří do Evropy 21. století," řekl Bugár, který na hlasování nemohl být přítomen, neboť se zotavuje po operaci. Podle něj je zásadní, že novela ještě neplatí a je tedy šance na její opravu.
Na problematičnost novely zákona upozorňoval ještě během jednání o předloze ve sněmovně poslanec nejsilnější opoziční strany Svoboda a solidarita Ondrej Dostál, který také žádal vypuštění kontroverzního ustanovení ze zákona. Jeho iniciativu nepodpořila ani většina poslanců Mostu-Híd.
Následně novelu kritizovala maďarsky psaná média. Most-Híd už požádal prezidenta, aby novelu vrátil parlamentu k projednání. Hlava státu své stanovisko oznámí příští týden.
Je zajímavé, co předložení kontroverzní novely o státních znacích vyvolalo. Poslanci SNS reagovali na postup slovenského hokejového svazu, který na dresy slovenské reprezentace nechal umístit upravený slovenský znak. Pod tradičním dvojkřížem se nacházejí místo trojvrší tři zdvižené hokejky. SNS prosadila, že kromě startovního čísla a státního znaku nebudou moci na reprezentačních dresech být jiné grafické prvky. Pokud by zákon vstoupil v platnost v původně plánovaném termínu v polovině května, museli by slovenští hokejisté na mistrovství světa měnit dresy.
A tady čtěte o konci veganský burgerů a steaků!