99 let nevyužité pravidlo
Předseda Dolní sněmovny John Bercow se v posledních měsících stal jedním ze světově nejznámějších britských politiků – internet si totiž zamiloval jeho nekompromisní způsob řízení schůzí ostrovních poslanců, při kterých svým mohutným hlasem nabádá ke klidu. A svou práci dělá zřejmě dobře i podle svých kolegů, kteří ho od roku 2009 již třikrát zvolili předsedou sněmovny, což se od druhé světové války stalo vůbec poprvé. Bercow se tak během brexitové krize, kterou provází opakované prohry vlády a fatální rozpolcenost v řadách obou největších politických stran, stal mužem symbolizujícím stabilitu - někteří komentátoři ho dokonce označili za zlého muže sněmovny, ale zároveň za jediný silný hlas rozumu v celé budově.
A včera se opět ukázalo, že se Bercow nebojí vzít věci do vlastních rukou – na základě prastarého parlamentního pravidla poprvé použitého 2. dubna 1604, nesmí sněmovna opakovaně hlasovat o té samé věci. Podle tohoto pravidla, které bylo naposledy použito v roce 1920, tak předseda Dolní sněmovny odmítl vládě již potřetí hlasovat o neúspěšné dohodě premiérky May, čímž chce zajistit, aby byl čas ve sněmovně využit racionálně. Druhé hlasování o dohodě z minulého týdne Bercow povolil, protože podle něj došlo ke změnám týkajícím se tzv. irské pojistky – další hlasování o stejné dohodě ale znova odmítá, jelikož premiérka žádnou další změnu dohody s Evropskou unii již nestihla vyjednat. Bercow poznamenal, že se nejedná o jeho definitivní postoj k celé věci.
Dá se předsedův krok obejít? Zřejmě ano
Bercowův krok se setkal s kritikou od části britských poslanců, z nichž někteří otevřeně mluví o ústavní krizi a poukazují na téměř stoleté nevyužití Bercowem citovaného pravidla – předseda jim ale vzkázal, že téměř století dlouhá prodleva mezi posledním a současným použitím citované konvence není znakem její neúčinnosti, nýbrž potvrzením její platnosti, kdy nebylo třeba, aby na ni předseda poukázal, jelikož žádná vláda během tohoto období nepředložila dvakrát stejný dokument ke schválení. Nicméně, i tak může dojít k opakovanému hlasování o brexitové dohodě, tedy alespoň podle tvrzení zástupce britského generálního prokurátora, podle kterého stačí, aby vláda přerušila zasedání sněmovny a poté nechala o textu opět hlasovat, čímž obejde využité pravidlo ze 17. století.
I když britský parlament minulý týden odhlasoval žádost o prodloužení termínu brexitu, není vůbec jisté, zda všech 27 států Evropské unie Britům nakonec vyhoví. A stále platné datum britské rozluky s Evropou se nezadržitelně blíží – do 29. března zbývá pouhých 10 dnů.
A tady si přečtěte, jak Egg Boy zvajíčkoval rasistického senátora a získal si tak naše srdce.