fb pixel
Vyhledávání

Obří úklid nejvyšší hory světa: Čína letos pustí na Everest až o třetinu méně lidí

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Už jste byli na Everestu? Ne? Tak pozor, letos bude o dost obtížnější se na vrchol dostat. Ne že by šerpové začali stávkovat, hrozilo větší lavinové nebezpečí nebo se zde navršily neprostupné kupy odpadků. Důvod je mnohem prostší: Čína se rozhodla snížit počet horolezců, kteří se na nejvyšší horu světa budou moci vydat.

Václav Roman
Václav Roman 22.1.2019, 11:02

Více byrokracie při cestě na střechu světa

„Stanul jsem na samotné střeše světa, což bylo vyvrcholením mnohaletého úsilí a realizace mého dětského snu,“ vykřikoval horolezec Ben Fogle do světa poté, co zhruba před půl rokem zdolal nejvyšší vrchol světa. Podobných proslovů se však letos nejspíš dočkáme podstatně méně.

Na začátku tohoto týdne Čína oznámila, že v letošním roce dostane povolení k výstupu na Mount Everest ze severní čínské strany o třetinu méně zájemců. To by znamenalo, že z Tibetu by k vrchol mohlo vykročit méně než 300 lidí. Čínská média také informovala o tom, že horolezecká sezóna bude omezena pouze a jen na jaro. V podzimním turnusu se tak na vrchol nikdo nedostane.

Uzavírky má na svědomí plánovaný úklid Everestu. V rámci této akce mají být kromě odpadků snesena i těla mrtvých pokušitelů hory, která se nacházejí v tzv. mrtvé zóně, jak bývá pásmo ve výšce nad 8000 metrů také označováno.

Everest se snaží zdolat každý rok stovky lidí, například v roce 2017 stanulo na vrcholu 648 lidí, přičemž více z nich vyrazilo z jižní nepálské strany. Nicméně poslední dobou získává čínská strana na popularitě. Na nepálské straně totiž hrozí pád kusů ledu a horolezci musejí překonávat obtížnější překážky.

Úklid skládky po kilech

Letošní pokus čínské vlády o vyčištění Everestu není ojedinělý. Už od roku 2015 platí pravidlo, že horolezci musejí cestou zpět snést alespoň osm kilo odpadu, a nemusí se jednat jen o jejich vlastní. Kdo přinese méně, dostane pokutu. Konkrétně100 dolarů (zhruba 2250 Kč) za každý kilogram, který do limitu chybí.

Horolezec Ben Fogle tvrdí, že tato a další podobná opatření plní svůj účel. Po návratu ze střechy světa mu lidé nejčastěji pokládali otázku, zda je Everest opravdu nejvýše položeným smetištěm světa. „Ve Velké Británii je kolem cest mnohem více odpadků než cestou do základního tábora,“ uvedl Fogle s tím, že ani cesta na vrchol už není lemována odhozenými kyslíkovými bombami. „To je minulost. Dnes stojí každá z těchto lahví přes 500 dolarů, což je v této oblasti zhruba výše ročního příjmu,“ dodává Fogle.

Podle britského horolezce Tima Mosedalea není zavedení omezení na čínské straně velkým překvapením, neboť se o něm mluvilo už zhruba měsíc. Mosedale vystoupil na Everest už šestkrát a v nadcházejí sezóně by rád dva výstupy přidal. Jeden z jižní a druhý ze severní strany. Dodává také, že čínské opatření bude mít vliv na růst cen a hlavně byrokracie.

A zde si můžete přečíst o tom, jak zákeřné odmítačky očkování ohrozí v roce 2019 naši planetu.

Podobné články

Doporučujeme

Další články