Ze sta k nule
Když byl internet nový, krásný a naleštěný, bylo to skvělé místo. Jistě, už na počátku v jeho rámci existovala řada temných zákoutí, ale člověk s mozkem dokázal s vědomostmi z webu zázraky. Nicméně nikdo nechce být sám, a to ani na internetu, a tak se začal rozmáhat takový nešvar - sociální sítě.
Když ještě existovalo MySpace, zdál se tenhle fenomén sdílení informací ze skutečného života a navazování kontaktů online poměrně neškodný. Tehdy asi nikdo netušil, kam až to dojde, a že jednou budeme řešit otázky typu "Když jsem si já schopná během pěti minut zjistit i jméno bývalé dětské lékařky nové přítelkyně mého bývalého, co tak asi o mně ví agenti americké vlády?". No, a hele!
Lidé jsou nicméně zvláštní druh. Místo, abychom reagovali hromadným úprkem zpět do reálného života, začali jsme sociálním sítím sdělovat ještě víc a víc osobních informací. Přestali jsme je využívat jako pouhé ventily a začali k nim přistupovat coby k detailním kronikám všeho, co se nám událo. Další možnost utéct přišla v momentě, kdy jsme tyhle deníky přestali mít, čím plnit. Ale ne, my si prostě nedáme pokoj. A tak jsme nechali virtuální a skutečný život, aby si prohodili místa.
Možná se vám zdá, že je to přehnané, a trochu asi je, protože je to přeci jen generační záležitost. Lidi nad čtyřicet se v hospodě nebaví tím, že si ukazují memy a pouští šílená videa, ti mladší ale reálně ano. Je to vyloženě konverzační standard. Slovní obraty a výrazy z internetu se staly normální součástí hovorové mluvy a všichni zníme jako totální idioti, protože to kolikrát ani nedává smysl.
Pokud jsme už tak daleko, že jsme se tím, co nám mělo sloužit, ale rozhodně se to nikdy nemělo stát naším pánem, nechali takhle vypatlat, kam se to asi bude vyvíjet dál? Naše nároky budou klesat a vývojáři na to logicky zareagují ždímáním už tak vypálených mozků ještě tupějšími vymoženostmi a aplikacemi. Aktuální trend Tik Tok to jen potvrzuje.
Poněkud pokleslá zábava
Přežili jsme mluvící hlavy na InstaStories, zvládli jsme dospělé ženy a muže se zvířecími filtry přes obličeje na Snapchatu a s vypětím všech sil jsme se naučili tolerovat existenci Youtuberů. Ale Tik Tok? Na to už jsme prostě asi moc staří. Ve zkratce jde o aplikaci z Číny, která umožňuje natáčet krátká videa a přidávat k nim populární písničky a melodie. Asi nikoho nepřekvapuje, že je to doména především dětí, ale děti jsou naše budoucnost. No. Podle nás díky Tik Toku ty prognózy ekologů předpovídající lidstvu maximálně 50 let existence už nevypadají tak depresivně.
Pokud se během pár týdnů může z takové hlouposti stát celosvětový fenomén, je asi na místě se ptát, jak to bude pokračovat. Z diskuze u nás v redakci vzešlo, že další logickou příčkou deformovaného evolučního žebříčku zábavy na internetu je sdílení videí, kde hlavní aktér prostě jen krká, křičí, prdí nebo vydává jiné zvuky. Následovat pak bude zřejmě appka, v níž budete moci rozhodovat o životě a smrti někoho, kdo někde reálně existuje. Naštěstí u toho zatím nejsme a snad ještě chvíli nebudeme.
Že ne?
No, tak si radši tady přečtěte 15 děsivých zajímavostí o Šestém smyslu. To je aspoň klasika.