fb pixel Nebezpečný trend: Aplikace Tik Tok slaví obří úspěch! Bohužel i mezi pedofily – G.cz
Vyhledávání

Nebezpečný trend: Aplikace Tik Tok slaví obří úspěch! Bohužel i mezi pedofily

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

V loňském roce se Tik Tok stala jednou z nejvíce stahovaných aplikací pro mobilní telefony mezi mladými uživateli. Aplikace pravděpodobně vznikla tak, že někdo vykradl Instagram Stories, Musical.ly a Snapchat dohromady, a vytvořil z nich sociální síť Tik Tok. Aplikace dokáže vytvářet krátká hudební videa o délce až 15 vteřin, což je v současné době pravděpodobně nejstravitelnější formát, na který uživatelé sítě slyší.

Martin Miko
Martin Miko 15.1.2019, 14:00

Tahle appka není pro starý

Máte-li mezi svými příbuznými někoho, komu je mezi 10 až 15 lety, s velkou pravděpodobností podlehl fenoménu Tik Tok. V podstatě se jedná o to samé, co nabízela aplikace Musical.ly, tj. tvorba krátkých hudebních videích, na kterých můžete zpívat, tančit nebo vymyslet nějaký ten vtípek, který se může stát virálním. To vše však musíte stihnout za pouhých 15 sekund, což je pravděpodobně maximální doba, během které udrží mladí lidé pozornost.

Z této sociální sítě samozřejmě vzešlo po vzoru svých předchůdců rovněž několik „celebrit“, tedy spíš mladých lidí, kteří vytváří krátká virální videa. Lidé, kteří se této tvorbě aktivně věnují, se nazývají museři a v rámci Česka dokonce vyrazili na tour po českých obchodních centrech, čehož jsem byl i sám svědkem. Obří událost ochromila centrum města a v nákupním středisku se nedalo hnout. Všude se pohybovaly tisíce mladých lidí, kteří toužili na podiu zahlédnout svého idola, jenž je sotva o pár let starší než oni sami.

Po vlně youtuberů pravděpodobně přichází nová éra, v rámci které se bude přecházet z dlouhých trapných videí na krátká trapná videa. Evoluci zkrátka nezastavíme, ani kdybychom sami chtěli. Je dost možné, že youtubeři si při pohledu na musery připadají staří. Nejspíš při pohledu na jejich tvorbu žasnou stejně, jako žasnou lidé nad 18 let při pohledu na videa youtuberů.

Lidé jako PJAY, Nachty, Mína nebo Naty nám nic neříkají, ale pro žáky základních škol jsou to modly, ač jedinou jejich schopností je natočení patnáctivteřinového tanečku se psem do hudby od Justina Biebera.

Ráj pedofilů

Aplikace Tik Tok má však svá úskalí. Vzhledem k tomu, že většinu uživatel na této sociální sití tvoří mladí lidé ve věku od 13 do 24 let, jedná se o nejrizikovější virtuální prostředí. Může se zde objevovat kyberšikana, vydírání, zesměšňování a hlavně obtěžování ze strany pedofilů a dalších deviantů, kteří se mohou na tuto sociální síť zaměřit. Na Tik Tok se sice můžete přihlásit až od 16 let, stačí však jedním tlačítkem potvrdit, že splňujete věkový limit a dále už věk nikdo neřeší. Když aplikaci spustíte, zjistíte, že se na ní objevují mnohem mladší lidé, a to i ve věku okolo 12 let, kteří síť aktivně využívají.

V rámci reportáže ABC News se ukázalo, že v USA jsou na Tik Toku dokonce mladší uživatelé. Otec 7leté muserky upozornil veřejnost na to, že jeho dcera byla skrz tuto sociální síť oslovena pedofilem a požádána o zaslání erotické fotografie. A podobné případy se začínají množit i ve Francii.

Fenomén Tik Tok stále roste a v minulém roce patřil mezi 6 nejstahovanějších aplikací na světě. Jestli jsou museři příští generace youtuberů, tak se můžeme už jen obávat toho, co přijde dál.

Ve fotogalerii se můžete podívat, jak vypadají uživatelská videa na Tik Toku.

A zde si přečtěte o tom, jak GDPR zrušilo nejpopulárnější rasistický a xenofobní web v Česku.

Podobné články

Doporučujeme

Další články