fb pixel
Vyhledávání

Tisíc palestinských vězňů za jednoho izraelského vojáka: cena za život Gilada Šalita

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Pět let strávil izraelský voják Gilad Šalit v palestinském zajetí a kdyby se nepodařilo dojednat velkou výměnu vězňů, nejspíše by se z vězení nikdy nedostal. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu se nechal slyšet, že cena za jeho propuštění byla vysoká, přesto se mělo jednat o nejlepší možnou dohodu. Z izraelských věznic musela být propuštěna více než tisícovka palestinských vězňů.

Václav Roman
Václav Roman 18.12.2018, 15:32

Pět let v zajetí

Přesně před 7 lety, dne 18. prosince 2011, proběhla druhá fáze velké výměny, během které bylo z izraelských věznic propuštěno 550 palestinských vězňů. Už v polovině října se jich dostalo na svobodu 477. Celkem bylo za izraelského vojáka propuštěno 1027 palestinských vězňů.

Gilad Šalit upadl do zajetí v červnu 2006. Do rukou palestinských ozbrojenců z radikálního hnutí Hamás se dostal během útočného výpadu do Izraele. Desátník Izraelských ozbrojených sil, který byl později povýšen na rotného, byl v podstatě unesen a stal se prvním zajatým izraelských vojákem od roku 1994, kdy ozbrojenci zajali Nachsona Wachsmana, za jehož propuštění Hamás vyžadoval svobodu pro 200 palestinských Arabů a přední muslimské vůdce. Elitní izraelské komando se jej pokusilo zachránit, ale našli jej už mrtvého. Šalit měl větší štěstí.

Gilad Šalit měl v době zajetí dvojí občanství, kromě izraelského také francouzské. Do vyjednávání o jeho propuštění tak přiměla Francii také Evropskou unii. A byla to dlouhá vyjednávání. Po více než dvou letech věznění nebyly důkazy, že je Gilad mezi živými. Proto byl požadován důkaz. Palestinské radikální hnutí dodalo ale videozáznam se živým vojákem až poté, co bylo propuštěno 20 palestinských Arabek. To bylo v říjnu 2009.

Roky vyjednávání

Pak trvalo další dva roky, než došlo k dohodě. Zpráva o dohodě mezi Izraelem a Hamásem byla zveřejněna 11. října 2011. Konalo se mimořádné zasedání izraelské vlády, které svolal premiér Netanjahu. Tomu se podařilo přesvědčit ostatní členy vlády, aby dohodu podpořili. O týden později byl Gilad Šalit propuštěn a vrátil se zpět do Izraele, kde se po více než pěti letech shledal se svou rodinou.

Krátce na to uvedl, že by byl rád, kdyby jeho propuštění vedlo k mírové dohodě mezi Izraelem a Palestinci. K té vede ale dlouhá cesta.

A zde si můžete přečíst o 7 nejznámějších ženách Severní Koreje.

Podobné články

Doporučujeme

Další články