fb pixel
Vyhledávání

Kultovní Kmotr se natáčel těžko: Brando se na mafiánského bosse cítil moc mladý, Al Pacinem v roli svého syna téměř opovrhoval

+ DALŠÍCH 6 FOTEK + DALŠÍCH 7 FOTEK

Filmová adaptace literární klasiky Kmotr je sama absolutní legendou. Magazín Entertainment Weekly dokonce film Francise Forda Coppoly prohlásil nejlepším filmem všech dob. Co dalšího o snímku nevíte?

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková Aktualizováno 25.12.2023, 09:57

Kmotr, kterého neodmítnete

Filmová adaptace románu Maria Puza z roku 1972 je kultovní. Legendárního Kmotra byste měli vidět a pokud jste ho ještě neviděli, rozhodně to musíte napravit. Marlon Brando jako obávaný don Vito, Al Pacino jako vzpurný synek Michael, krev a prostředí mafiánské rodiny, kde se zrada neodpouští, to je prostě klasika.

Výjimečnost snímku stojí na napětí, skvělých hereckých výkonech, ale i umu režiséra Francise Forda Coppoly, který je dnes uznávaným jménem v oboru, ale v době natáčení Kmotra byl mladým a relativně začínajícím tvůrcem. Bylo tedy překvapivé, že mu studio Paramount svěřilo adaptaci tak zásadního díla, které navíc bylo třeba výrazně osekat a pro stříbrné plátno upravit. Coppola čerpal z hollywoodských velkofilmů 30. let, zároveň ale propadl sedmdesátkovému trendu realismu, který se dotýkal především zobrazování násilí a sexu.

Výsledek je dechberoucí a právem získal 3 Oscary za nejlepší film, scénář podle předlohy a mužský herecký výkon v hlavní roli. K poslednímu se váže i lehce skandální historka, kterou znalci Cen Americké filmové akademie jistě znají. Brando si sošku odmítl převzít a místo sebe na ceremoniál poslal indiánskou aktivistku Sacheen Littlefeather, která na pódiu promluvila o útisku původních obyvatel.

Prohlédněte si galerii níže a možná se budete divit, co všechno o filmu ještě nevíte.

Snímek se stal hitem, a to nejen ve Spojených státech, ale i ve zbytku světa. Existovaly ale státy, kde bylo zakázáno jej promítat, a to kvůli údajné glorifikaci násilí a zločinu. Ano, na seznamu těchto morálně čistých zemí bylo i někdejší Československo. Díky bohu, že dnes máme svobodu a Coppolův mafiánský majstrštyk si můžeme naplno užít.

Podobné články

Doporučujeme

Další články