fb pixel
Vyhledávání

Modrá je dobrá, ale jenom někdy: mobily do ložnice nepatří!

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Vývoj nových technologií nebyl nikdy tak hektický jako v posledních desetiletích. Trh je neustále zaplavován spoustou novinek, jde to tak rychle, že to nestíhá ani legislativa a zákony se kolikrát přizpůsobují až vzniklé situaci. Podobné je to i se škodlivostí hi-tech přístrojů; negativní důsledky odhalí až první uživatelé. V současné době se víc a víc diskutuje o škodlivosti modrého světla, které vyzařují displeje, do kterých většina z nás čučí i v posteli.

Václav Roman
Václav Roman 10.10.2018, 10:47

Všeho moc škodí

Dočkáme se v dohledné době varování, že usínat před svítícím displejem vážně škodí vašemu zdraví? Lidský organismus potřebuje světlo, a to nejenom proto, abychom dobře viděli. Světlo spouští celou řadu důležitých procesů, aktivuje a vypíná funkci účinných molekul. Zkrátka a dobře, když na ně posvítíte světlem o určité vlnové délce, začnou něco užitečného dělat, například produkovat životně důležitý hormon. Léčivých účinků světla je už v medicíně využíváno, například se prokázalo, že fototerapie má pozitivní vliv na psychicky nemocné pacienty.

Jenomže co když je světla moc? Nebo alespoň světla o určité vlnové délce v určitou dobu? Na modré světlo je lidské oko sice málo citlivé, patří však do části spektra, kterou vnímat dokážeme. Modré světlo je součástí světelného spektra, kterou vyzařuje slunce, nebo jiné světelné zdroje.

V oku jsou buňky, díky kterým vidíme, ale pak také ty fungující jako receptory. Ty reagují nejvíce na tuto složku světla, na modrou. Má to jeden pádný důvod, právě modré světlo se v průběhu dne nejvíce mění. Na Zemi se nám ho dostane přes atmosféru nejvíc kolem poledne, pak do večera postupně jeho zastoupení klesá, protože je odfiltrováno. A zde je kámen úrazu. Zatímco po celou historii vývoje oka se modré světlo v noci prostě nevyskytovalo (nebo jen v zanedbatelné míře), v poslední době je to jiné. Televize, počítače, mobily, tablety... je toho hodně, co do nás dál po západu slunce modré světlo pere.

Světelný technik Hynek Medřický tvrdí, že modré světlo pro nás není škodlivé v průběhu dne, ale až v momentě, kdy se chystáme jít spát. Podle jeho názoru je dobré hodinu a půl před ulehnutím nekoukat do žádného zařízení, které modré světlo emituje, jinak se důkladně nevyspíte, z čehož by se mohla v horizontu několika let vyklubat nepěkná lékařská diagnóza.

Jestliže jste si přečetli, že pro dospělého člověka je zdravé spát 8 hodin denně a rozhodli jste se to dodržovat, tak podle Medřického hypotézy nesmíte usnout s tabletem v ruce, protože pak by se opravdová doba spánku smrskla na nezdravých šest a půl hodiny.

Důležitý hormon

Celé to má co dělat s tvorbou hormonu zvaného melatonin, jehož regulátorem je střídání světla a tmy. Jde o produkt epifýzy, melatonin je důležitý pro zdravý spánek, aby v jeho průběhu proběhly řádně všechny důležité procesy. Snižuje riziko řady chorob.

Tvorba melatoninu je potlačována modrým světlem. Jedná se o tzv. hormon, který se začne tvořit, až když nastane tma. Hladina melatoninu dokonce začne stoupat až nějakou dobu po té, co přestaneme vnímat modré světlo. Pokud se například před spaním díváme na displej mobilního telefonu, organismus si díky receptorům v našich očích myslí, že je poledne. Se všemi důsledky. Dochází k rozhození biologického rytmu, který může narušit práce na směny či cestování do jiného časového pásma, ale také právě modré světlo v průběhu noci nebo těsně před spaním.

A co se může stát? Může se dostavit nespavost, daný člověk v noci oka nezamhouří, celý den pak zívá a je vlastně pořád unavený. Takže už žádný stalking na sociálncíh sítích na dobrou noc!

A zde přijměte pozvání na festival světel Signal. Už pošesté! Kam a kdy vyrazit, abyste viděli to nejlepší?

Podobné články

Doporučujeme

Další články