fb pixel
Vyhledávání

5 způsobů zahalování muslimských žen

Bubáci, strašidla, kuželky? Stupeň a konkrétní způsob zahalení se v různých zemích liší.

Ivan Brezina
Ivan Brezina 24.10.2015, 16:50

Někde je zahalování žen nařízeno zákonem (Írán), jinde je to prostě jen "nepovinná" kulturní zvyklost (Pákistán) nebo dokonce jen móda, která se dnes vrací a pro kterou se ženy rozhodují dobrovolně (Turecko). V Indii vám budou muži vysvětlovat, že zdejší ženy šátky na hlavě původně nenosily, ale "před staletími nám to sem zatáhli very bad musulmans, mister".

Podle muslimů má zahalování žen dva účely. Věřící muži zaprvé nejsou rozptylováni hříšnými myšlenkami a mohou se víc soustředit na Boha (právě proto také při modlitbě v mešitě ženy stojí až za muži). Zadruhé prý zahalování chrání samotné ženy a je v jejich zájmu. Myslete si o tom, co chcete... niqab Takhle to jde postupně, až žena úplně zmizí... (Nationalpost.com) Zahalování žen je podle některých historiků předislámský zvyk, který nemá náboženské opodstatnění. Korán (súra 33, verš 59) o tom ale říká: "Proroku, řekni manželkám svým, dcerám svým i věřícím ženám, aby přitahovaly k sobě své závoje! Toto bude nejvhodnější k tomu, aby byly poznány a nebyly uráženy." V islámu je definován awrah (aurat, doslova "nahota", "hanba"), tedy intimní části těla, které se neukazují veřejně a musejí být zakryty. Různé náboženské školy awrah popisují různě, ale podle extrémních výkladů je awrah celé tělo ženy. Každopádně do něj patří vlasy, které by měly muslimky odhalovat jen doma před svými nejbližšími mužskými příbuznými. S jakými způsoby zahalování se můžete setkat?

1. Hidžáb

hidzab Hidžáb (Foto: wikipedia.org) Šátkovitá kukla zakrývající vlasy a krk, zatímco obličej zůstává odhalen. Ženy v hidžábu potkáte třeba v Malajsii nebo v Indonésii.

2. Nikáb (ruband)

niqab-airport-security-check Nikáb (Foto: crethiplethi.com) Neprůhledná rouška, doplňující šátek a zakrývající celý obličej, z něhož tak zbývá jen úzká štěrbina pro oči. Nosí se v Saúdské Arábii, Ománu a Kataru.

3. Jašmak

il_570xN.467438820_nllj Jašmak (Foto: etsy.com) V Turecku z nikábu často zbývá už jen jašmak, průsvitná mušelínová rouška kryjící ústa, která je známou součástí výbavy harémových tanečnic z romantických filmů.

4. Čádor

3501412995_e7dc1c888f Čádor (Foto: forladiesbyladies.com) Neforemný pytlovitý vnější obal celého těla, připomínající pončo, který se nosí přes běžný oděv. Nezakrývá ale obličej. Čádor nemá otvory pro ruce ani zapínání a žena si ho vpředu přidržuje rukama. Je typický pro šíity, takže ho nejčastěji spatříte v Íránu. Tradiční čádor je černý a kryje tělo od hlavy k patě, ale dnes už se setkáte i s "necudnými" modními barevnými variantami těsně pod kolena. Íránské ženy nemusejí čádor nosit povinně – spatříte ho spíš na starších ženách nebo na venkově. Požadavky zákona kromě něj naplní i dlouhý kabát (manteau), který kryje kolena. Protože ale žena musí mít zakryté vlasy, doplňuje manteau nebo čádor buď běžný šátek (rusarí) nebo jeho rozšířená varianta maghnaeh, která kromě vlasů kryje i krk a prsa.

5. Burka

800px-Group_of_Women_Wearing_Burkas Burka (Foto: wikipedia.org) Nejkonzervativnější formou ženského zahalování je burka, jakýsi "stan" přes celé tělo. Obléká se přes hlavu, která je kryta kápí vpředu s hustou mřížkou. Žena tak sice vidí, ale okolí z ní nespatří ani oči. Burku nosí ženy v Afghánistánu a některých oblastech Pákistánu.

Ä TADY si přečtěte, že se Miloš Zeman chová stejně drze jako islámský utečenec.

Podobné články

Doporučujeme

Další články