Od dob Beach Boys tu větší kapela nehrála
V osmdesátých letech nebylo běžné a vlastně ani reálné, aby do České republiky zavítala zahraniční hvězda z imperialistického západu. Popové hvězdy se socialistickým zemím spíše vyhýbaly. Výjimkou bylo Maďarsko, kde byl režim o poznání volnější, takže v případě, že čeští hudební fanoušci chtěli vidět koncert zahraničních hvězd, museli se vydat do Budapešti. Důvodů, proč do Prahy nejezdila světová jména, bylo víc. Důvodem byl nedostatek finančních prostředků a hlavně neschopnost hudební agentury Pragokoncert, které se nedařilo zvát velká jména. V roce 1987 sice do Prahy dorazily Modern Talking, jenže koncert se příliš nepovedl a do hudební historie se nezapsal.
O rok později se však podařilo to, co se povedlo naposledy v roce 1969, když do Prahy zavítali Beach Boys. Legendární Depeche Mode totiž potvrdili koncert v pražské Sportovní hale, čemuž v podstatě nemohl nikdo z hudebních příznivců uvěřit. Depeche Mode navíc přijeli do Prahy náhodou. Původně měl dorazit Chris Norman ze Smokie, ale kvůli nemoci musel koncert zrušit, a tak manager nabídl jako náhradu Depeche Mode, kteří právě chystali světové turné.
Depeche Mode vydali svou první desku Speak & Spell sice už v roce 1981, avšak k výraznému nárůstu popularity došlo až v polovině 80. let, kdy vyšly desky Black Celebration a Music for the Masses, které nakoply popularitu kapely po celém světě. Temnost a ponurost ve spolupráci s černou barvou ovlivnila celou generaci nejen v hudebním vkusu, ale i v oblékání. Černé oblečení tehdy fungovalo jako indentifikační znamení každého „depešáka“. Tato vlna samozřejmě dorazila i do Československa.
Co se týče vstupenek, tak na tehdejší poměry se jednalo o poměrně vysokou částku. Lístek stál 150 korun, přesto se však ozvalo více než 90 tisíc žádostí o koupi vstupenky. Problém byl v tom, že se koncert konal 11. března, takže byla zima. Kdyby kapela dorazila o pár měsíců později, tak se mohl na koncert dostat téměř každý, kdyby se akce konala například na Strahově. Z tehdejšího počtu 90 tisíc žádostí se bohužel na koncert dostalo jen 13 tisíc fanoušků. Dle neoficiálních údajů však na koncert chtělo tehdy jít až čtvrt milionu lidí, což by zaplnilo s přehledem i dva Strahovy.
Depeche Mode znal každý, ale přitom je nikde nehráli
Zvláštní je, že tehdy se lidé o kapele z oficiálních zdrojů ani nemohli dozvědět. Jejich alba se neprodávala, jejich klipy nikdo v televizi nepouštěl a rádia je nehrálya Přesto však byli DM zásadní kult pro mnoho fanoušků.
Kolem samotného koncertu se točila spousta fám a odehrála řada kuriozit a událostí, které celou akci ozvláštnily. Po celé republice například koloval drb, že někdo padělal 10 tisíc vstupenek, které prodává o sto korun dráž. S tím byla spojena fáma, že fanoušci budou na koncertě ušlapáni, jelikož jich bude v hale téměř dvakrát víc, než dovoluje kapacita. V souvislosti s tím proběhla mimořádná bezpečnostní opatření. Nezkušení pořadatelé měli organizační problémy, jelikož nikdy nepořádali podobný druh koncertu. Vše nakonec dopadlo dobře. Z koncertu odcházeli spokojení fanoušci i kapela, která se do Prahy dokonce vrátila hned o půl roku později.
A zde je 6 zajímavostí o Jamesi Brownovi.