Kmotr soulu a funku James Brown by dnes oslavil 85. narozeniny, zde je 6 zajímavostí o jeho kariéře

Obrázek uživatele Martin Miko
03.5.2018, 13:05

Dnes by své 85. narozeniny oslavila jedna velká americká hudební legenda. James Brown byl muž, který se stal ikonou ve vývoji funkové a soulové muziky a jeho tvorba výrazně zasáhla i další hudební žánry, jakými jsou hip hop, rap nebo taneční muzika. Do pamětí fanoušků se zapsal zásadními hity jako I feel good, Living in America nebo Sexmachine. Zde je 6 zajímavostí, které jste o něm rozhodně nevěděli.

1. Všestranný talent

Kromě zpěvu a hry na kytaru, bicí a piáno se rovněž věnoval tanci a roli hudebního producenta. James Brown nebyl jen zdatným hudebníkem, ale i podnikatelem, vlastnil hudební vydavatelství. Ačkoliv se zdá, že jeho kariéra byla celou dobu na vrcholu, tak opak je pravdou. Po útlumu funky muziky, která byla jeho primem, šla jeho muzikantská kariéra do kopru, a tak se věnoval právě svému vydavatelství a podnikání.

2. Zpět na vrchol ho dostal hip hop

Po útlumu funky období na konci 70. let se začal objevovat electro-funk, break a hip hop. Umělci těchto žánrů však vycházeli z původního hudebního žánru funky. Vzhledem k unikátní tvorbě Jamese Browna se stal jedním z nejvykrádanějších umělců v historii. Totéž o sobě může říct třeba i George Clinton. Ten kdysi v jednom rozhovoru prohlásil, že kdyby se začal soudit se všemi umělci, kteří si od něj vypůjčili melodii nebo zvuk bicích, tak by si na nich mohl vybrat až půl miliardy dolarů.

3. Objevil se v mnoha kultovních filmech

Díky svým světově uznávaným písním byl Brown často zván, aby si zahrál většinou sám sebe v mnoha filmech a seriálech. Objevil se například v obou dílech hudebních filmů Blues Brothers, nebo když ve filmu Rocky 4 zazpíval píseň Living in America před zápasem Creeda proti Ivanu Dragovi.

4. Zahrál si v seriálu Simpsonovi

V roce 1993 byl James Brown osloven tvůrci animovaného seriálu Simpsonovi, aby ztvárnil jednu z rolí v epizodě s českým názvem Bartovo vnitřní dítě, který v USA běžel v roce 1993.

5. Dva roky před svou smrtí zazpíval v Praze

V září 2004 soulový a funkový král James Brown vystoupil v pražské T-Mobile Aréně, kde české fanoušky potěšil společně s jedenáctičlennou doprovodnou kapelou svými největšími hity.

6. Zpíval o tom, co skutečně prožil

Tuto nálepku si na sebe nemůže vzít každý umělec, ale James Brown rozhodně ano. Nejen, že byl několikrát ve vězení, ale zároveň byl velkým fanouškem užívání drog, za což byl mnohokrát odsouzen.

A zde je 5 zajímavostí o králi rock and rollu, kterým byl Chuck Berry.


Komentáře