Agenti. Agenti všude
Jeremy Corbyn, šéf britských labouristů, se ve druhé polovině 80. let údajně nejméně třikrát setkal se zahraničním agentem a měl mu vyzradit důvěrné informace. Kauza, se kterou ve čtvrtek přišel bulvární list The Sun, se týká i Česka - oním špionem byl totiž Čechoslovák Jan Dymic. Británie tedy nyní obrací zrak k archivům StB.
V dokumentech Corbynovo jméno skutečně několikrát figuruje (viz galerie níže). Politik, který podporuje konzervativce a premiérku Theresu May, se s Dymicem měl dvakrát potkat na půdě Dolní sněmovny Spojeného království a měl mu předat tajné informace o "zatčení východoněmeckého agenta" a také o "plánovaném zátahu britské zpravodajské služby".
Ve zprávě z roku 1986 stojí, že Corbyn byl proti USA a konzervativní vládě, naopak prý "podporoval iniciativu sovětského míru". Corbynův mluvčí na nařčení reagoval tak, že žádné tajné informace Corbyn neprozradil. „Během studené války agenti často tvrdili, že rekrutovali lidi, které sotva potkali,“ řekl dále Corbynův mluvčí pro The Mirror a připomněl také, že Corbyn byl v té době v kontaktu s československými disidenty.
Mluvčí sice potvrdil setkání svého šéfa se špionem, nicméně ten prý netušil, že má dostaveníčko s agentem, považoval ho za diplomata. Právě toto krytí zvědové nejčastěji využívali, to je poměrně známý fakt, takže soudíme, že labourista buď lže, nebo byl zamlada extrémně naivní - až podezřele nepatřičně na někoho, kdo si je jistý, že se stane příštím britským premiérem.
A tady pár zajímavostí o kontroverzním britském ministru obrany.