Co je to ten mandátový a imunitní výbor?
Nejdříve bychom si měli vysvětlit, co to vlastně ten Mandátový a imunitní výbor Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR je. Jedná se o jeden ze základních výborů, který je povinna Poslanecká sněmovna zřídit ihned na začátku každého volebního období. Jeho funkce spočívá především v tom, aby zkoumal řádné zvolení poslanců, aby projednával záležitosti týkající se poslanecké imunity, a aby řídil disciplinární řízení proti členům dolní komory parlamentu. Veškeré jednání tohoto výboru je neveřejné.
Letošní ustanovení tohoto výboru je však napjaté více než obvykle, jelikož se zároveň řeší vydání Andeje Babiše a Jaroslava Faltýnka policii, která je vyšetřuje v rámci kauzy Čapí hnízdo. Už v pondělí se strany pohádaly o to, kdo bude mít kolik členů výboru a kdo všechno bude mít zastoupení. Výsledný počet členů výboru je 19. Následující den však dorazila do Poslanecké sněmovny žádost o vydání Babiše a Faltýnka k trestnímu stíhání, což znamená první „práci“ pro nově ustanovení imunitní výbor. „Nutno ovšem zdůraznit, že poslance k trestnímu stíhání vydává sněmovna, nikoliv mandátový a imunitní výbor. Ten pouze doporučuje,“ sděluje na svém facebookovém profilu nejmladší poslanec v historii - Dominik Feri.
V následujících dnech se však ještě dočkáme boje o post předsedy mandátového a imunitního výboru. Ve hře je předseda hnutí STAN Petr Gazdík a Stanislav Grospič z KSČM. Co se týče osazení tohoto výboru, tak kromě Roznera do něj byli nominováni například Miroslava Němcová (ODS), Marek Benda (ODS), Miroslav Kalousek (TOP 09), Jakub Michálek (Piráti), Kateřina Valachová (ČSSD) nebo Stanislav Berkovec (ANO).
A zde je 7 neotřelých způsobů, jak naštvat co nejvíce lidí.