Kanadští vědci zjistili....
Lidé mají raději své domácí mazlíčky, a když jim někdo ubližuje, tak jsou více empatičtí než při ubližování cizím lidem. Vědci tvrdí, že to může být proto, že zvířata jsou bezmocná a nejsou schopna se bránit nebo říct někomu o svých problémech. Vědci testovali reakce lidí, kterým sdělili fiktivní zprávu, že neznámý útočník útočil baseballovou pálkou. Obětí byl nejdříve pes a poté člověk.
Profesoři Jack Levin a Arnold Arluke z Northeastern univerzity v Bostonu zkoumali názory na vzorku 256 náhodných tazatelů, kterým četli smyšlené články, které byly postavené na stejném principu, ale obětí byl vždy někdo jiný. Buď bylo obětí roční dítě, třicetiletý muž, štěně nebo dospělý jedinec. Odpovědi se výrazně lišily a v případě, že šlo o zvířata, tak respondenti zareagovali podobně intenzivně jako u dětí.
Připomeňme si výrok Bělobrádka
Vědci tvrdí, že klíčovým rozhodovacím faktorem je zranitelnost dané oběti. Čím méně se může bránit a čím více je zranitelnější, tím jsou tyto emoce silnější a tím pádem se zvyšuje i lítost.
Kritici tohoto objevu však poukazují na to, že tento výzkum byl prováděn na poměrně malém vzorku osob a navíc se nejednalo o seriózní průzkum, nýbrž o zajímavost, která vyplynula na povrch. Výzkum však vystihl současnou situaci a „problémy“ prvního světa, které zahrnují i přehnaně intenzivní vztahy mezi lidmi a psy. Jasným příkladem je dnes již zapomenutý výrok předsedy KDU-ČSL Pavla Bělobrádka, který se na Facebooku nechal slyšet výrokem: „Zemřít mohou pouze lidé, zvířata chcípají či uhynou.“ Češi jsou však národem zarytých pejskařů a Bělobrádkovo vyjádření mu novináři a internetoví vtipálci připomínali ještě dlouhou dobu.
A zde se ukázalo, že nekouřit se vyplatí.