Říká se, že s jídlem roste chuť. Příkladem by mohl být volební výsledek hnutí ANO Andreje Babiše. To sice bylo suverénním vítězem letošních voleb do poslanecké sněmovny, kde mu 29,64 % hlasů vyneslo 78 mandátů, nicméně povolební jednání ukazují, že ani takto silný výsledek nezaručuje hladký průběh vzestupu k moci. Logicky proto Babiš už před volbami říkal, že hraje o nadpoloviční většinu, aby si vládu mohl sestavit sám. Cestou k pro Babiše uspokojivému výsledku by mohlo být i naplnění jeho plánů reformy parlamentu, které lídr hnutí ANO prezentuje ve své knize O čem sním, když náhodou spím.
Babiš se netají tím, že stejně jako například Tomio Okamura by nejraději zrušil senát. Horní komora parlamentu je podle Babiše jen brzdou zákonodárného procesu a nadbytečnou žvanírnou, která stát přijde ročně na stovky milionů. Zároveň Babiš navrhuje snížení počtu poslanců z 200 na 101 s tím, že by zároveň došlo ke změně volebního systému do dolní (a podle Babišova návrhu jediné) komory z poměrného na většinový. Pro Babiše by s přihlédnutím k výsledkům letošních voleb tyto změny znamenaly prakticky neomezenou moc.
V současné době je při volbách do poslanecké sněmovny uplatňován volební systém poměrný, při němž je Česko rozděleno podle krajů . Strany musí pro vstup do sněmovny celorepublikově překročit hranici 5% hlasů a mandáty jsou jim následně podle výsledků v jednotlivých krajích přerozdělovány podle takzvané D'Hondtovy metody. Pakliže by byl zaveden většinový volební systém podle Babišovy vize, Česko by pro účely voleb bylo rozděleno na jednotlivé okresy, jednotlivé pražské městské části a na souhrn hlasování v zahraničí, a v těchto obvodech by pak platilo, že vítěz v daném obvodě bere vše.
Hospodářské noviny převedly současné výsledky hlasování v jednotlivých obvodech a městských částech na volební výsledek podle Babišova volebního systému a zjistili, že pokud by lidé hlasovali stejně jako v pátek a sobotu 20. a 21. října 2017, v nové stojednačlenné poslanecké sněmovně by zasedlo 94 poslanců hnutí ANO, 5 zástupců Pirátů a dva zákonodárci TOP 09. Andrej Babiš by si tak splnil svůj sen o absolutní většině a zbývajících sedm poslanců by ve sněmovně sehrálo jen jakousi dobře placenou stafáž bez možnosti jakkoliv ovlivnit dění.
Dodejme, že většinový volební systém se ve své dvoukolové verzi uplatňuje již při senátních volbách. Zde ale voliči vybírají mezi konkrétními osobnostmi, a ne stranickou kandidátkou s několika jmény. Bylo by tedy možné, že právě kvalitní osobnosti a oblíbení politici napříč politickým spektrem by pomyslný výsledek hnutí ANO v případě, že by se volilo podle Babiše, mohly snížit. I tak by ale Babiš měl s největší pravděpodobností onu vytouženou nadpoloviční většinu a z ní vyplývající možnost dělat si, co chce.