Volební průzkumy jsou svým způsobem něco jako předpověď počasí. Ten jediný s jistotou přesný vyjde až den po volbách, stejně jako i meteorologové dokáží se stoprocentní spolehlivostí říct leda tak to, jak bylo včera. Za čím se ale můžeme před blížícími se volbami ohlédnout, jsou výsledky voleb předchozích na podzim roku 2013. Agentura Median přišla s aplikací, která ukazuje proměny stranických preferencí voličů, k nimž došlo v uplynulých čtyřech letech.
Nejprve si připomeňme výsledky voleb do Poslanecké sněmovny v roce 2013. Tehdy těsně vyhrála ČSSD s 20,45 % následovaná hnutím ANO s 18,65 %. Na třetím místě se umístili komunisté s 14,91 %. Nejsilnější pravicovou stranou se v předchozích volbách stala TOP 09 s 11,99 %. Do sněmovny se dostaly ještě ODS se 7,72 %, tehdejší hnutí Tomia Okamury Úsvit s 6,88 % a KDU-ČSL s 6,78 %. Letošní průzkumy jsou ale pro řadu stran dramaticky odlišné. Radovat se může hnutí ANO a naproti tomu žádný důvod k radosti nemají v ČSSD a TOP 09. Pomyslným skokanem roku se pak stávají Piráti.
Nárůst preferencí hnutí ANO, které dominuje všem průzkumům, a propad sociální demokracie jsou do značné míry provázané jevy. Celých 22 % těch, kteří v minulých volbách volili ČSSD, je letos odhodláno volit právě hnutí ANO. K volbě Babišova hnutí je odhodláno i 7 % někdejších nevoličů. ANO sebralo hlasy i KSČM, TOP 09 a již rozpadlého Úsvitu přímé demokracie Tomia Okamury. Naproti tomu od ČSSD voliči utekli nejen k hnutí ANO, ale i ke komunistům. 9 % voličů, kteří svůj hlas v roce 2013 odevzdali sociálním demokratům, letos k volbám vůbec neplánuje jít.
TOP 09 může na doby, kdy byla dominantní stranou na pravicové části politického spektra, už jen vzpomínat. Potupným paradoxem pro topku je, že 8 % těch, kteří stranu volili před čtyřmi lety, dá letos před Miroslavem Kalouskem raději přednost Andreji Babišovi, proti kterému TOP 09 nejvíce brojí. 6 % bývalých voličů topky si s sebou odnesl někdejší koaliční partner hnutí Starostů a nezávislých a další voliči se letos rozhodli volit raději ODS nebo Piráty. Pro předsedu TOP 09 Kalouska tak nastává nezáviděníhodná situace, kde mu reálně hrozí, že po 19 letech se poprvé nestane poslancem.
Pirátská strana obdržela před čtyřmi lety jen 2,66 % hlasů. V těchto volbách se předpokládá, že to bude poprvé, co Piráti překonají potřebnou pětiprocentní hranici a dostanou se tak do sněmovny. Pirátům se svou kampaní podařilo na svou stranu přetáhnout voliče nejen TOP 09, ale i voliče Zelených a hnutí ANO a hlavně značnou část prvovoličů a těch, kteří minule k volbám nešli. Co se prvovoličů týče, kromě Pirátů chtějí ti nejmladší volit hnutí ANO, ale i Okamurovu novou stranu SPD. Nejstarší voličská skupina naproti tomu kromě hnutí ANO preferuje komunisty a ČSSD.
Aplikace kromě posunů v preferencích mapuje i demografii jednotlivých voličských skupin. Můžeme se tak dozvědět například to, že KDU-ČSL volí více žen než mužů, že Babišovo hnutí ANO spolu s komunisty volí nejvíce lidé bez maturity a naproti tomu vysokoškolsky vzdělaní voliči preferují ODS a TOP 09. ODS je pak preferována živnostníky, zaměstnanci s průměrnými mzdami sympatizují nejvíce s hnutím ANO a nezaměstnaní pak ČSSD.
A TADY si přečtěte názor, že by pražští státní zaměstnanci měli dostávat větší plat než ti ostatní.