fb pixel
Vyhledávání

Britská královna utnula spekulace: trůn Charlesovi neuvolní, panovat bude až do konce života

Spekulace o tom, že by se kvůli pokročilému věku chystala zříci trůnu ve prospěch svého nejstaršího syna prince Charlese, se rozhodla osobně vyvrátit britská královna Alžběta. Jednadevadesátiletá panovnice připomněla, že přísahala v čele země stát až do konce svého života. Charles se tak královského titulu dost možná vůbec nedočká.

Jan Palička
Jan Palička 21.8.2017, 07:53

Britská královna Alžběta druhá je ve svých jednadevadesáti letech s téměř 66 lety na trůně jednou z nejdéle sloužících panovnic v historii světových monarchií. Na britském trůnu sedí spolu s manželem princem Philipem již od 6. února 1952. Když pětadevadesátiletý princ na jaře tohoto roku oznámil, že odchází na odpočinek a stahuje se z veřejného života, rozvířily se spekulace o tom, že o čtyři roky mladší královna bude svého milovaného muže následovat.

Spekulace, které se vyrojily během letních prázdnin, odkazovaly na zdroje blízké Buckinghamskému paláci a tvrdily, že panovnice plánuje s dosažením 95 let věku zříci se trůnu ve prospěch svého nejstaršího syna prince Charlese a odebrat se na odpočinek. Charles by se tak v 72 letech nejstarším panovníkem, který by kdy na britský trůn usedl. Princ si ale musí na vidinu toho, že za čtyři roky by již mohl vládnout, zajít chuť.

Spekulace o abdikaci se rozhodla rozptýlit sama královna. Britský deník Daily Mail uvedl, že Alžběta II. se rozhodně na žádný odpočinek nechystá a svému lidu vzkazuje, že hodlá dostát své královské přísaze, v níž se zavázala celý svůj život, ať už bude dlouhý, nebo krátký, zasvětit službě vlasti. Vzhledem k tomu, že matka královny Alžběty se dožila 101 let, dá se tak předpokládat, že i královna má vrozenou dlouhověkost a v čele země ještě několik let setrvá.

Princ Charles má tak kromě smrti své matky jedinou možnost, jak by mohl stanout v čele Velké Británie. Tu mu poskytuje zákon o regentství, který stanoví, že by se mohl stát takzvaným královským regentem a vykonávat pravomoci panovníka, pokud by jeho matka natolik vážně onemocněla, že by nebyla schopna ani dostát svým královským povinnostem, ani se vzdát trůnu. Charlesovo regentství by ale museli schválit čelní představitelé země v čele s premiérem. Princ Charles se nejspíše pomalu začíná smiřovat s tím, že se britským králem nikdy nestane a svůj nárok rovnou postoupí svému synovi Williamovi.

O tom, jak by se Alžběta II. nikdy nestala královnou nebýt abdikace jejího strýce Eduarda VIII., více zde.

Podobné články

Doporučujeme

Další články