Britská královna Alžběta II. uvažuje o vzdání se trůnu. Nebýt abdikace, sama by se královnou nikdy nestala – G.cz
Vyhledávání

Britská královna Alžběta II. uvažuje o vzdání se trůnu. Nebýt abdikace, sama by se královnou nikdy nestala

Britská královna Alžběta je na trůnu již 65 let. Nyní údajně uvažuje, že by v 95 letech abdikovala.
Zdroj: bbc.co.uk

Britská média přinesla pro mnohé šokující zprávu. Podle zdrojů blízkých Buckinghamskému paláci zvažuje královna Alžběta II., že s dosažením 95 let, tedy za 4 roky, by abdikovala na trůn a přenechala ho svému následovníkovi, kterým je princ Charles. Abdikace přitom v životě Alžběty II. sehrála významnou roli. Nebýt toho, že její strýc Eduard VIII. se sám vzdal britského trůnu, Alžběta by na něj nikdy neusedla.

Jan Palička
Jan Palička 14.8.2017, 12:22

Britská královna Alžběta II. je nejen pro občany Velké Británie, ale i pro lidi na celém světě ztělesněním britské monarchie a královského majestátu jako takového. Na trůnu sedí již 64 let a pro mnohé tak symbolizuje stabilitu království a jeho konzervativních tradic. Jako šokující tak mohla zapůsobit zpráva, kterou britská média přinesla s odvoláním na zdroj blízký Buckinghamskému paláci. Jednadevadesátiletá panovnice údajně zvažuje, že s dosažením 95 let věku by na svou funkci abdikovala.

Šok z možnosti, že by královna rezignovala na trůn, se podobá šoku, který způsobilo rozhodnutí bývalého papeže Benedikta XVI. rezignovat na své místo v čele církve a nechat se nahradit současným papežem Františkem. I v případě Benedikta, civilním jménem Josepha Ratzingera, svou roli sehrál věk. U papeže byla věc pro věřící o to více neočekávaná, že posledním mužem, který na post papeže rezignoval, byl Řehoř XII. v roce 1415. U britské monarchie ale nemusíme hledat poslední vzdání se trůnu v tak dávné historii.

Sama královna Alžběta II. by na trůn vůbec neusedla nebýt abdikace jejího strýce, krále Eduarda VIII. Když se Alžběta v roce 1926 narodila tehdejšímu princi Albertovi, vůbec se s ní nepočítalo jako s možnou následnicí trůnu. Ten měl podle dědičných pravidel monarchie připadnout Albertovu staršímu bratrovi a nejstaršímu potomkovi krále Jiřího V. princi Edwardovi. Edward se jako Eduard VIII. skutečně britským králem v lednu 1936 po smrti svého otce stal. Nicméně díky tomu, že se chtěl oženit s rozvedenou neurozenou Američankou Wallis Simpsoovou, se ocitl pod tlakem veřejnosti i politiků a v prosinci téhož roku abdikoval.

Na trůn tak usedl Alžbětin otec Albert, který přijal královské jméno Jiří VI. a vzhledem k tomu, že neměl mužských potomků, po jeho úmrtí se jeho následovnicí stala 6. února 1952 nejstarší dcera Alžběta, korunovaná jako druhá svého jména 2. června 1953. Od usednutí Alžběty II. na trůn se v Británii vystřídalo 11 premiérů a 2 premiérky. Ona sama i v 91 letech čile vykonává panovnické povinnosti, nicméně nyní se nejspíše rozhodla, že bude následovat na odpočinek svého manžela prince Philipa, který ve svých 96 letech oznámil, že se již dále nebude objevovat na veřejnosti v oficiální úloze.

Kdyby se zvěsti o královnině abdikaci ukázaly být jako pravdivé, uvažování na 4 roky dopředu by v jejím případě dávalo smysl. Dlouhověkost má Alžběta II. dědičnou, její matka se dožila 101 let a sama královna je na svůj věk ve velmi dobré kondici, tudíž lze předpokládat, že se zamýšlené abdikace dožije. V tom případě by prvním následníkem trůnu byl její nejstarší syn princ Charles. Tomu by v době nástupu na trůn bylo 72 let a stal by se tak nejstarším kdy korunovaným britským panovníkem. Spekuluje se proto i o tom, že Charles by svůj nárok postoupil na svého syna prince Williama, který se spolu se svou manželkou Kate a dětmi Georgem a Charlotte těší u veřejnosti velké popularitě.

Zde se můžete pobavit nad nejlepšími hláškami manžela královny Alžběty II. prince Philipa.

Podobné články

Doporučujeme

Další články