fb pixel
Vyhledávání

Sociálně demokratický triumvirát: Sobotka končí v čele strany, tu povede Chovanec a volebním lídrem bude Zaorálek

Zdroj: Profimedia.cz

Premiér Bohuslav Sobotka prožívá asi nejhorší týdny za své více než dvacetileté působení v politice. Kromě toho, že se rozvádí se svou ženou Olgou, se musel potýkat s vládní krizí a rapidním propadem volebních preferencí ČSSD. Situace si vyžádala radikální řešení. Sobotka v čele sociální demokracie končí, zůstává však premiérem. Stranu dočasně povede statutární místopředseda Milan Chovanec a volebním lídrem bude na podzim ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. Vyplatí se ČSSD sázka na netradiční vůdcovský trojlístek, nebo bude posledním hřebíčkem do sociálně demokratické rakve?

Jan Palička
Jan Palička 14.6.2017, 19:58

Ještě po volbách v roce 2013 si mohl Bohuslav Sobotka vyskakovat. Stál v čele vítězné České strany sociálně demokratické a tudíž byl jmenován premiérem a pověřen sestavením vlády. Mohl si oprávněně říkat, že dosáhl největšího politického úspěchu. To vše je ale minulostí. Po vzestupu zažil Sobotka v posledních týdnech doslova volný pád.

Po celou dobu vládnutí ve společné koalici musel Sobotka čelit narůstajícímu vlivu předsedy hnutí ANO Andreje Babiše. Zatímco Babišova hvězda stoupala, ta Sobotkova začala pomalu vyhasínat. Vše vyvrcholilo vládní krizí minulý měsíc, kdy Sobotka nejprve ohlásil demisi celé vlády a následně poté, co se kromě Babiše dostal do sporu i s prezidentem Milošem Zemanem, odvolal Sobotka Babiše z postu ministra financí. Co podle jeho soudu mělo obnovit důvěru ve vládu, mělo zcela opačný efekt.

Ač byl Babiš objektivně viníkem vládní krize a Sobotkovy důvody k jeho odvolání byly zcela oprávněné, veřejné mínění neúprosně vyčetlo Sobotkovi, že celou dlouhodobě trvající situaci s Babišem řešil až pět minut po dvanácté a celkově vedle Babiše působí jako ten slabší ze dvou soupeřů. Zatímco Babiš kromě odvolání z ministerského postu odešel s praktiky netknutými volebními preferencemi, ty Sobotkovy se propadly na historické minimum. ČSSD, kterou ještě před pár lety volilo přes 30 % občanů, by v současné době volilo jen něco málo přes 10 %. Jako důvod mnoho odpadlých voličů uvedlo právě Sobotku.

Bohuslav Sobotka se vyskytl v naprosto nezáviděníhoné situaci. Bouřili se proti němu spolustraníci, do toho oznámil, že se rozvádí se svou ženou Olgou. Pak přišlo nevyhnutelné. Stranické grémium ČSSD rozhodlo, že Sobotka sice zůstane premiérem, ale v čele strany končí. Jejím vedením byl pověřen statutární místopředseda a ministr vnitra Milan Chovanec. Do voleb ale v říjnu na podzim nepovede ani Sobotka ani Chovanec, nýbrž ministr zahraničí Lubomír Zaorálek.

Jak se sázka na netradiční vůdcovský triumvirát ČSSD vyplatí, ukáže až čas. Zasahovat do stranického vedení pouhé 4 měsíce před volbami je vždy riskantní a svědčí o všem možném, jen ne o stabilitě strany, která je dlouhodobě zmítána vnitrostranickými spory mezi konzervativním a liberálním křídlem. Na špičky ČSSD a volebního manažera Jana Birkeho čeká nelehký úkol přesvědčit voliče, že toto rozhodnutí bylo tím nejlepším, jaké mohla strana udělat a že trio mužů v čele strany by mělo být pro voliče důvodem, proč sociální demokracii volit. Jestli ale levicoví voliči pochopí situaci tak, že se jedná o zoufalý Sobotkův útěk z bojiště a neschopnost Chovance se Zaorálkem dohodnout se na tom, kdo vlastně bude hrát v ČSSD prim, ukážou až volby.

Zde se podívejte na to, proč by pro ČSSD bylo nejlepší, kdyby Sobotka v jejím čele setrval.

Podobné články

Doporučujeme

Další články