Nejvíce nechtěné jméno
Málokteré jméno vyvolává tak silné negativní emoce jako jméno Hitler. To si každý automaticky spojí se jménem vůdce nacistické třetí říše Adolfa Hitlera. Nechybělo mnoho a jeden z nejhorších tyranů všech dob se mohl jmenovat Hiedler nebo Hütler, případně i Schicklgruber, což bylo příjmení, které jeho otec Alois používal až do svých čtyřiceti let. Právě Hitlerův otec - alkoholik a sukničkář - se postaral o to, že jeho syn Adolf nebyl zdaleka jediným nositelem nechvalně proslulého příjmení.
První dítě zplodil celní úředník Alois Hitler v roce 1860. Vzhledem k tomu, že se jednalo o potomka nemanželského, ví se toho o něm velmi málo. Matku dítěte v těhotenství starý Hitler opustil, tudíž není známo ani pohlaví ani jméno dítěte. Na světě tak možná i dnes žijí lidé, kterým koluje v žilách krev rodu Hitlerů a nemají o tom ani tušení.
Když uzavřel tehdy osmatřicetiletý Hitlerův otec své první manželství s Annou Glaslovou, netajil se tím, že to bylo pro peníze, jelikož jeho choť byla dcerou bohatého úředníka a manželství tak zůstalo bezdětné. Od počátku ale Alois Hitler udržoval poměr s mladou služkou Franziskou Matzelsbergerovou, kterou si po smrti své manželky vzal za ženu a měl s ní dvě děti - syna a dceru.
Nejstarší syn dostal jméno po otci Alois. Se starým despotickým otcem ale nikdy nevycházel v dobrém a neměl rád ani mladšího sourozence Adolfa. Měl technický talent, nicméně otec ho poslal do učení, které Alois junior na protest nikdy nedokončil. Když odešel z domova, s otcem se rozhádal a vzteklý starý Hitler ho za trest vydědil. Alois mladší několikrát pobýval ve vězení za krádeže a rvačky a po otci zdědil to, že byl prchlivý a oddával se alkoholu.
Zapálený nacista a americký námořník
Stejně jako jeho otec i Alois Hitler ml. v opilosti bil svou manželku, Irku Bridget Dowlingovou, s níž měl syna Williama Patricka Hitlera. První manželku opustil a s druhou, Němkou Hedvigou Heidemannovou, měl syna Heinricha. Zatímco první syn sloužil u amerického námořnictva, druhý se stal zapáleným nacistou a jako voják Wehrmachtu padl během operace Barbarossa. Sám Alois mladší se dožil 74 let a s pozměněným jménem Hiller zemřel v Hamburku. Jeho syn z prvního manželství se přejmenoval na Williama Patricka Stuarta-Houstona.
Dcera Aloise Hitlera a Franzisky Matzelsbergerové Angela byla jedinou, ke které se ze sourozenců Adolf Hitler hlásil a zmiňoval ji i ve své knize Mein Kampf. V roce 1907 se Angela provdala za úředníka Leo Raubala, s nímž měla dcery Angelu ml. řečenou Geli a Elfriede a syna Lea. S dětmi se ve dvacátých letech přestěhovala do Mnichova, kde bratru Adolfovi, který stoupal na mocenském žebříčku, vedla domácnost. Jako hospodyně pracovala i v Hitlerově letním sídle Berghof, odkud ji ale Hitler vyhnal. Důvodem mělo být to, že měla příliš blízký vztah s Hermannem Göringem a zároveň se nesnesla s Evou Braunovou. Angela Hitlerová zemřela v roce 1949, její dcera Geli spáchala v roce 1931 sebevraždu, zbylé dvě děti žily až do devadesátých let 20. století. Syn Leo byl učitelem, dcera Elfriede pracovala jako úřednice.
Se třetí ženou, matkou Adolfa Hitlera Klarou rozenou Pölzlovou, zplodil Alois Hitler hned šest dětí. Jen dvě se ale dožily dospělosti a jedním z nich byl právě Adolf. Nejstarší syn z tohoto svazku Gustav zemřel ve dvou letech na záškrt a dva mladší bratři Adolfa Hitlera rovněž zemřeli velmi brzy. Malý Otto žil pouhé tři dny a Edmunda, který byl o 5 let mladší než Adolf, zabily v šesti letech spalničky. Rovněž dcera Ida zemřela v pouhém roce na nějakou z dětských nemocí, na které tehdy neexistovalo očkování. Vedle Adolfa přežila dětství ještě o tři roky starší dcera Paula.
Paule a Adolfovi zemřeli velmi brzy oba rodiče a děti se musely postavit na vlastní nohy. Zatímco na Adolfa čekal neúspěch na vídeňské akademii výtvarných umění a následně první světová válka a poté vstup do nacistické strany, Paula pracovala ve Vídni nejprve jako pokojská na studentských kolejích a poté jako úřednice v pojišťovně. S bratrem se vídala jen sporadicky. Ve třicátých letech přišla o práci, jelikož protinacističtí zaměstnavatelé zjistili, čí je sestrou, nicméně bratr Adolf, už jako kancléř nastupujícího nacistického impéria, jí každý měsíc až do své sebevraždy posílal peníze na živobytí, byť se k ní nikdy příliš nehlásil a tvrdil, že je hloupá husa. Na Hitlerovu radu se rovněž stáhla do ústraní a změnila si jméno na Paulu Wulffovou. Pod tímto jménem přežila válku a v německém Berchtesgadenu zemřela v roce 1960. Na svého bratra vzpomínala hlavně jako na malého kluka a odmítala si připouštět, že právě on stojí za hrůznými zločiny a holokaustem.
Příběh Hitlerova otce, který svým chováním možná udělal ze syna Adolfa psychopata, si můžete přečíst zde.