fb pixel
Vyhledávání

Vyfoťte si Vánoce: Panasonic GX8K

Nový přírůstek géčkové třídy přinese radost nejen hipsterům, ale i všem fandům kompaktních bezzrcadlovek, kteří chtějí co nejvíc užitné hodnoty a kvalitních fotek. Navíc útočí na nejvyšší posty i v oblasti videa.

Václav Rybář
Václav Rybář 24.12.2015, 18:00

V naší recenzi na Panasonic FZ300 jste se mohli dočíst o tom, že Panasonic momentálně kraluje bezzrcadlovkovému videu v těch nejdostupnějších kategoriích. Nejnovější model GX8K se řadí v hodnostech někam nad velmi povedený G7 a těsně pod vlajkovou loď značky, už trochu starší, ale stále vynikající Panasonic GH4. Všechny zmíněné modely se mohou pyšnit vynikajícím 4K videem, snadnou konfigurovatelností, slušnou ergonomií a především cenovou dostupností při srovnání s konkurencí. Proč je ale rozumné si připlatit za GX8K? Důvodů je hned několik.

1. Retro look

Ano, u fotoaparátů možná na vzhledu samotnému fotografovi zas tak nezáleží - je to jedna z věcí, které na fotce vidět nebudou. Jako vlastníka fotoaparátu vás ale vnímá okolí, dokonce i subjekt si všímá toho, čím ho snímáte.

Baňaté zrcadlovky často ve snímaných osobách budí respekt a někdy až dokonce strach (fotíte je zjevně s "profi" foťákem, to vyžaduje zodpovědnost a stud), zatímco kompaktnější fotoaparáty s výměnnými objektivy naopak umožní subjektu uvolnění a vás třeba dostanou i do zajímavějších míst, protože si ostraha bude myslet, že se svým hipstrfoťákem, co vlastně designově připomíná analogovou kameru, tolik škody nenapacháte.

Krutě se mýlí, to si snad nemusíme říkat, ale jsou prostě situace, kdy na vzhledu záleží. A kompaktní rozměry spolu s vintage designem, zvlášť v dvoubarevné stříbrné kombinaci, oddělují GX8K od ostatních, zvlášť od typicky zrcadlovkového looku vlajkové lodi GH4.

2. Macatých 20 megapixelů

V roce 2011 firma přešla z 12 megapixelů na 16, a teď se rozlišení opět zvyšuje, tentokrát na kompetitivních 20,3 megapixelů. GX8K je prvním přístrojem, který nový senzor využívá a většina testů obrazové kvality vykazuje viditelné zlepšení, jak v jemnosti a detailech, tak v dynamickém rozsahu a lepší práci se šumem.

Což jsou skvělé zprávy, protože navýšení počtu megapixelů na stejně velkém čipu je často ve znamení kopromisu - někde přidáte, jinde uberete. Panasonic ale dokázal obojí vyvážit. Jistě, není to revoluce, ale rozhodně krok správným směrem. Dostanete tak lepší fotky a použitelnou tiskovou kvalitu až do ISO 1600, přičemž foťák zvládne až 25600, s použitelnými výsledky (třeba na web nebo na vyvolávání do menších formátů) až do ISO 6400.

3. Odolá každému počasí

GX8K není fešák jen zvenku, může se pochlubit magnéziovým tělem, což je u jiných značek devíza odpovídající až mnohem vyšším cenovým hladinám. Do třiceti tisíc se u nich hraje jen na plast, čemuž odpovídá odolnost přístroje při každodenním použití. GX8K je navíc prachotěsný a voděodolný, což se při focení venku, ať už v lese za deště, nebo třeba na mořské pláži, rozhodně vyplatí. Foťák nechráněný proti počasí možná pár výletů do Egypta přežije, ale pak se jednoho dne prostě udusí tisícem malých písečných zrníček.

4. Udrží v klidu každý záběr

GX řada se může chlubit hned dvojitou stabilizací - využívá nejen stabilizaci zabudovanou v objektivech, ale také čtyřosou stabilizaci ukrytou v samotném těle přístroje. Oba tyhle zklidňovače vašeho rukotřasu umí pracovat v symbióze a zaostřit záběry i v dlouhých časech. Obyčejně se říká, že byste neměli fotit se závěrkou delší než 1/50, ale tady si můžete dovolit 1/30 nebo 1/15. A dokonce i míň, když elektronika napne svoje svaly. Ultraostrých fotek se asi nedočkáte, ale když světlo nesvítí a vy už jste vyčerpali všechny ostatní možnosti, bude se tahle technologická magie hodit. Však uvidíte.

5. 4K pro všechny

4K video je soudobým zaklínadlem pro všechny nastupující foťáky. GX8K ho zvládá v plném bitratu stejně jako G7 nebo GH4. Chcete z něj vytáhnout libovolné políčko v osmimegapixelové kvalitě? Žádný problém. Navíc v jeho kvalitě lze provozovat i časosběrné koláže a další vychytávky, které si foťák následně slepí sám i bez vaší asistence. Panasonic chce lidem nasoukat do kapes nejen kvalitní foťák, ale především bezkonkurenční kameru. A daří se mu to ve všech cenových kategoriích.

6. Konektivita bez bolehlavů

Divili byste se, jak obtížné je občas spárovat foťák s počítačem přes USB, ale třeba i s mobilním telefonem přes Wi-fi, když potřebujete přístroj na dálku ovládat. Zvlášť klasické zrcadlovky se v tomhle směru snaží zákazníkům život spíše komplikovat.

Panasonic umí párovat přístroje jednoduchým kliknutím a jeho aplikace jsou přehledné a jednoduché. Což potěší ve chvíli, kdy se s mobilním ovládáním učíte v terénu a času není nazbyt. Konfigurace je naštěstí rychlá a snadno pochopitelná, je prostě vidět, že se tyhle přístroje narodily v jiné době, než pomalu upgradované zrcadlovky. Jestli je pro vás rychlý bezdrátový přesun dat a instrukcí důležitý, rozhodně tuhle funkci při výběru přístroje nezanedbejte!

7. Jaký si to uděláš, takový to máš

Pět virtuálních a osm fyzických čudlíků je na GX8K plně konfigurovatelných. Vzhledem k množství možností, které lze na tomhle foťáku vymyslet a kombinaci ovládání focení a natáčení, se customizovatelná tlačítka opravdu hodí. Namapujete si je tak jako ovládání videohry na klávesnici a během pěti minut můžete na foťák hrát jako na klavír.

Kontrola expozice a ostrosti, nastavení obrazových profilů, kontrola úrovně hlasitosti. Jakmile budete chtít od tohohle foťáku víc než jen fotku rozesmátého dítěte, najednou zjistíte, že zaměstnává všechny prsty. Vlastní nastavení tlačítek pak zajistí, abyste si je časem nezlámali. Navíc máte na velkém touchscreenu nápovědu, kdybyste náhodou časem zapomněli, co jste vlastně kam přehodili.

8. Nejlepší hledáček ve své třídě

Elektronické hledáčky byly vždy nenáviděnou slabinou bezzrcadlovek. Bez zrcátka jste sice ušetřili spoustu místa, ale přišli jste o klasický optický hledáček. Jeho elektronická verze měla malé rozlišení a velké zpoždění. Obojí se teď ale hodně zlepšilo a GX8K ukazuje, že elektronika získává náskok. Poskytne vám víc informací, vidíte, co vyfotíte, můžete hledáček používat i ve chvíli, kdy natáčíte video a navíc je plně polohovatelný v úhlu 90 stupňů, takže už z něj nemusíte vysouvat oko a zarámujete libovolný záběr. I dotykový displej pod ním je plně polohovatelný a nově využívá technologii OLED. Tady Panasonic jasně ukazuje směr, kterým by se měl celý segment ubírat.

A TADY si přečtěte o 7 věcech, které FAKT nemusíte fotit.

Podobné články

Doporučujeme

Další články