Vyfoťte si Vánoce: Panasonic FZ300 – G.cz
Vyhledávání

Vyfoťte si Vánoce: Panasonic FZ300

Sháníte foťák úplně na všechno? Rychlé momentky, kvalitní video, portréty zblízka i fotky s velkým zoomem? Panasonic FZ300 má víc funkcí než sonda od NASA a přitom stojí stejně jako základní zrcadlovky. Vyplatí se?

Václav Rybář
Václav Rybář 11.12.2015, 11:50

1. Dostřelí až na měsíc

FZ300 je ultrazoom, což znamená, že má objektiv s rozsahem 25-600 milimetrů. To je OPRAVDU hodně, ať už význam čísílek chápete, nebo ne, v podstatě tak rozsahem optického zoomu Panasonic konkuruje spíše videokamerám než fotoaparátům. Ještě důležitější ovšem je, že objektiv má v celém rozsahu velkou světelnost f/2.8. Je pravda, že směrem k mezní hodnotě (cca od 400 mm) už jsou fotky při téhle cloně nepatrně "měkčí", ale světelnost je k nezaplacení, protože Panasonic má samozřejmě menší snímač než třeba zrcadlovky, takže mu kvalitní optika částečně pomáhá k podobně kvalitním fotkám.

Nenechte se zmást tím, že má méně megapixelů než konkurence. Dvanáct megapixelů v kombinaci s menším čipem a lepším zpracováním šumu ve vyšší citlivosti (ISO) zaručí, že fotky z FZ300 ve srovnání se stejnou cenovou kategorií obstojí. Nižší dynamický rozsah je daný konstrukcí, ale Panasonic ho vynahradí řadou funkcí, které u konkurence nenajdete ani ve vyšších cenových hladinách.

2. Parádní ergonomie

FZ300 není žádný prcek, ale to je dáno univerzálním objektivem, který vám poslouží ve všech situacích, aniž byste ho museli jako zrcadlovkáři měnit každou chvíli. Díky odolné plastové konstrukci je foťák poměrně lehký, velmi rychle startuje z vypnutého režimu a také rychlost ostření patří ke špičce. Co se týče ovládání, i tady je patrné, že se FZ300 snaží hodně vyjít vstříc těm, kdo natáčejí videa - zoomovací páčka jako by vypadla z videokamer, ostření je zajištěno malým točítkem, nikoliv obroučkou na objektivu. Je to trochu nezvyk pro tradiční fotografy, ale lze si na to velmi rychle zvyknout. Navíc máte k dispozici dotekový a plně polohovatelný displej, takže lze fotit a točit opravdu ze všech úhlů.

3. Král videa

Panasonic přináší 4K video do většiny svých bezzrcadlovek a FZ300 není výjimkou. Navíc máte k dispozici robustní stomegabitový kodek, podobně jako na nejdražších modelech značky. Co to znamená? Že je 4K video jednoduše parádní. Ano, potřebujete na něj opravdu rychlou SD kartu, ale možnosti zpracování jsou nekonečné. Pokud se videem vyloženě neživíte a netrávíte dlouhé hodiny ve střihových programech, možná si vystačíte s tradičním Full HD, které zvládá i 60 snímků za vteřinu, přičemž v polovičním HD můžete natáčet dokonce 100 snímků za vteřinu, tj. čtyřnásobně zpomalené video. Velká paráda.

Již zmíněné ovládací prvky jako z videokamery, vstup pro externí mikrofon nebo dotekový displej dělají z FZ300 skvělý videofoťák, stejně jako elektronický hledáček, skrz který můžete točit, když venku svítí sluníčko a vy byste na displej špatně viděli. Zaostřit si můžete ťuknutím na místo na displeji nebo pomocí točítka (tady vám hodně pomůže tzv. focus peaking, který barevně zvýrazní zaostřené místo v záběru), případně to můžete nechat na foťáku. Automatické ostření ale dobře funguje pouze na statické objekty, běhající děti nebo záběry sportů automatika nestíhá, ale to je u foťáků běžné. O to víc potěší, že ruční ostření je díky kvalitní ergonomii hračkou.

4K video mimochodem pomůže i fotografům. Nechcete přijít o cenné okamžiky? FZ300 má hodně pohotovou rychlospoušť, ale co byste řekli třiceti snímkům za vteřinu? Ze 4K si totiž můžete vytáhnout libovolné políčko a uložit ho jako osmimegapixelovou fotku. Až bude vaše dítě poprvé přeskakovat kaluž, učit se na lyžích nebo třeba krájet svatební dort, nepřijdete o žádný z okamžiků. Naopak, budete si ho moci rozfázovat jako nikdy předtím a vybrat tu dokonalou fotku. 4K fotky samozřejmě nejsou tak kvalitní nebo ostré jako ty regulérní, ale jako momentky poslouží bohatě a pořád s přehledem utečou fotkám pořízeným na mobilní telefon.

4. Moře funkcí

Některé z funkcí už jsme vyjmenovali, ale je jich ještě mnohem víc. Menu fotoaparátu je tak rozvětvené, že se v něm dost možná úplně ztratíte. FZ300 za vás pohlídá horizont, abyste neměli fotky nakřivo, umí desítky přednastavených filtrů, umí upravit gamma křivku, má redukci difrakce, červených očí nebo chvění rukou. A mnohé další funkce, které byste si museli googlovat. Důležité ale je, že tam jsou, takže s tímhle foťákem můžete růst. A čím víc věcí si budete nastavovat ručně, tím větší kontrolu nad finálním vzhledem svých fotek budete mít. Focení v RAW nebo s HDR je samozřejmostí. Celou řadu funkcí pro video, ale i focení nenajdete ani u dražší konkurence. Buď si je schovává do dražších modelů nebo je nemá vůbec.

5. Univerzál pro celou rodinu

FZ300 umí od všeho trochu. Kvalitní fotky, špičkové video, slušná výdrž baterie, ale hlavně solidní ergonomie a přístupnost, která potěší jak laiky, kteří s ním mohou v základním nastavení okamžitě fungovat a sázet jednu fotku za druhou, tak zkušenější uživatele, kteří si ho upraví k obrazu svému. V kategorii ultrazoomů se jedná i díky 4K videu a schopnému objektivu o jednu z vůbec nejzajímavějších voleb. Pokud chcete kromě momentek točit i video a kupujete si foťák na pár let dopředu, kdy bude 4K samozřejmostí, je FZ300 ve své cenové kategorii přeborníkem.

Za zapůjčení přístroje děkujeme společnosti Panasonic

Podobné články

Doporučujeme

Další články