Ať už jste koloběžkář či cyklista, máte společnou jednu věc - své přibližovadlo milujete a v budoucnu byste se na něm chtěli dál prohánět až do západu slunce, bez jakýchkoliv zádrhelů. A tím mohou být právě zloději. Vy se jim ale můžete postavit.
Máme pro vás pár tipů, jak si svou kolobku (a případně i kolo) před nenechavci pojistit. Vaše obavy, když ji budete muset nechat vyčkávat na ulici, tak aspoň o stupínek klesnou. A minimálně se aspoň trochu pobavíte.
1. Složit/rozebrat
Většina koloběžek má tu výhodu, že se dá snadno díky rychloupínákům rozebrat na několik kusů. Jak tedy obyčejně někteří kolaři sundavali ze svých kol např. sedátka, vy můžete rozebrat svou koloběžku a rám pečlivě zamknout.
2. Evidence
Málokdo to ví, že ve většině měst stačí navštívit Městskou policii, která vám vaši koloběžku (a samozřejmě i kolo) zaregistrují. Opatření může být několik, od čipů po mikrotečky a speciální nátěr, který může prokázat v případě krádeže vlastníka. Pokud totiž máte dražší model, aspoň tahle pojistka vás může uklidnit.
Jak zaregistrovat svou koloběžku? Po předběžné domluvě se dostavte na služebnu obvodního ředitelství městské policie v místě vašeho bydliště. S sebou musíte mít občanský průkaz, koloběžku (nebo kolo) a doklad o její koupi. Služba je bezplatná, takže jí neváhejte využít.
3. Dobrý zámek
Pokud si svou koloběžku zamykáte s pocitem, že "i tak se jim to povede, když budou chtít", máte rozhodně špatný přístup. Případným nenechavcům chcete přece jejich pokus o krádež co nejvíce znesnadnit. Ohledně ideálního zámku jsme se poradili s koloběžkářem a skládačkářem z prodejny Velorama.cz, Ladislavem Bláhou. "Zámek má stát deset procent ceny kola/koloběžky. U nás se většinou používají zámky ozdobné a schopnost 'zamknout' horák za 50 000 korun něčím za 70 korun je šílenství. Často nejde vůbec o tloušťku lanka, ale o to, co je pod plastem těla zámku. Kupte si levný zámek a sjeďte si video jak ho otevřete kamenem."
4. Parkovat na cyklostojanech
Pokaždé, když chcete svou koloběžku nebo kolo opustit, byste měli mít dobře rozmyšleno, kde ji chcete zanechat. I když se to zdá jako planá rada, městské cyklostojany na frekventovaných místech jsou pro zloděje nesnadným terčem. Až příliš snadno by mohli přitáhnout nežádanou pozornost kolemjdoucích.
5. Technika "zašlé slávy"
Tohle není zrovna moje oblíbená metoda, protože patřím k lidem, kteří si svoje přibližovadla hýčkají. Ovšem pokud vám jde jen o účelnost a nehledíte moc na vzhled, tenhle návod se vám bude celkem hodit. Je jasné, že zloději jdou hlavně po nových, krásných modelech kol i kolobek - po těch, které půjdou očividně dobře zpeněžit. Nějaká rezavá, páskou olepená šunka je sotva zajímá. A i když je vaše kolobka skvělá a téměř nová, vy můžete její vzhled snadno "vylepšit".
6. CykloAlarm
Tohle je investice do jistoty. Alarmy na kola se dnes už běžně prodávají. Siréna by pak měla spustit jakmile by s kolem někdo začal manipulovat. Alarmy obsahují otřesový detektor a mohou být ovládány na dálku. Jejich cena se pohybuje do výše několika set korun. V kombinaci s dobrým zámkem se vám bude hodit.
A proč jsou koloběžky lepší než kola? To se dočtete ZDE.