12 důvodů, proč zahodit kolo a místo něj propadnout koloběžkám – G.cz
Vyhledávání

12 důvodů, proč zahodit kolo a místo něj propadnout koloběžkám

Případné znechucení z všetečných turistů, kteří zírají a cvakají třemi fotoaparáty najednou, můžete zklidnit pohledem na Prahu. Je to krásný kýč a vždycky to funguje
Zdroj: Foto: Veronika Doleželová

Města by neměla patřit cyklistům, ale koloběžkářům. Jsou totiž víc fit, ohleduplnější než cyklobuzny a nástrahy velkoměsta zdolávají lépe než kdokoliv jiný.

Veronika Doleželová
Veronika Doleželová 27.7.2015, 16:50

Vyrazit si každý víkend nebo o všedním dnu na kolo, to je sice pokus s dobrým úmyslem, jenže každý z ‚kolistů‘ se již trpce přesvědčil o tom, že jim město prostě není příliš nakloněné. Kolo si nemůžete vzít s sebou vlastně nikam. Město je svéhlavé a každý den vám také může při pravit nejedno (ne)hezké překvapení.

Ale koloběžkáři jsou na tom v mnoha ohledech lépe. Hned vám také řekneme proč.

1. S koloběžkou jste neuvěřitelně skladní – nemáte problém s ní nastoupit do metra, autobusu nebo tramvaje.

2. Proplete se i tím největší lidským chumlem. A nemusíte přitom sesedat ze sedátka a ploužit se mezi nimi jako kachna.

3. Kolisté jsou zpocení, blbě oblečení magoři, kdežto koloběžkáři jsou šik. Na koloběžku nepotřebujete stupidní, upnuté, rádoby sportovní oblečky. Vaší největší prioritou jsou jen pohodlné boty. Takže s ní můžete v klidu vyrazit i do práce. A ani se moc nezapotíte.

4. Je nenáročná a houževnatá – nemusíte se o ni nijak zvlášť starat. Stejně dobře jako kterékoliv jiné jednostopé vozidlo zvládá i nerovnosti terénu.

5. Dobrá koloběžka stojí třetinu toho, co byste vrazili do skvělého kola. Krom toho na ní není tolik součástek, které by se mohly pokazit, takže je mnohem méně náročná na údržbu.

6. Na koloběžce více makáte, i když o tom ani nevíte. Zatěžujete rovnoměrně celé tělo, a proto na ní můžete jezdit i v chladných měsících. Více se zahřejete, a tudíž nenastydnete.

7. Dostanete se s ní kamkoliv. Na kratší i delší vzdálenosti vám poslouží ve městě mnohem lépe než kolo, nebo třeba i hromadná doprava. A když s ní dorazíte do hospody, nebudete za exota jako cyklobuzna; přesto vy i váš stroj budete přitahovat zvědavé pohledy.

8. S koloběžkou prakticky vyrostete. Kolo dětem musíte obměnit v závislosti na tom, jak rostou. Koloběžka naopak vydrží dlouhé roky. A těch pro dospěláky je dnes spousta.

9. Je výjimečná. Každý zatím jezdí na kole nebo kolečkových bruslích. I když se pomalu vrací do módy, stále přitahuje velkou pozornost.

10. Zažijete na ní adrenalin. A kdo to nezná, musí to sám zkusit. Není větší paráda, než si na ‚kolobce‘ sjet pořádný kopec. Důkazem toho je, že adrenalinových sjezdů na ní všude přibývá jako hub po děšti.

11. Policajti jsou k vám vstřícnější. Stejně jako kolo ani koloběžky by neměly jezdit po chodnících, ale policisté je zatím nevidí tak neradi jako bicykly. Kdo může na koloběžce působit jako nebezpečný živel?

12. Je tradiční. Vždyť to vy všichni dobře víte. Princezna koloběžka, Královna Koloběžka a tak. Jsou krásné a jednoduché. A v jednoduchosti je síla.

A tady máte první díl ze seriálu Ivana Breziny o cyklozmrdech, cyklofašistech a cyklobuznách.

Podobné články

Doporučujeme

Další články