fb pixel
Vyhledávání

Proč jsou na sebe ženy (někdy) zlé? Můžou za to hormony

Ultimátní tajemství ženské náladovosti konečně odhaleno!

Ivan Brezina
Ivan Brezina 20.8.2017, 08:03

Už jste někdy v noci v klubu ze sousedního dámského záchodku náhodou zaslechli cizí rozhovor? „Ta Jana je zmalovaná jako kurva, a taky je vyžraná jako jitrnice,“ sdělovaly si cizí hlasy? Počkejte venku. Pokud se vám majitelka některého z opovržlivých hlasů líbí, jděte do ní. Nejen že máte velkou šanci ji sbalit, ale bude také svolnější k sexu.
K tomuto závěru dospěl tým vědců Torontské univerzity, vedený psycholožkou Maryanne Fisher.

Kdy jsou ženy nejvíc bojovné?

Jak spolu souvisejí pomluvy a povolnost? Propojují je ženské pohlavní hormony, respektive jejich kolísání v průběhu menstruačního cyklu. Každý muž dobře ví, že to má vliv na ženskou náladu. Nová studie ale naznačuje, že pokud je žena právě v plodném období cyklu, nutí ji hormony bojovat se sokyněmi, které by jinak mohly „sbalit“ potenciálního otce jejího dítěte.

Psychologové ukazovali skupině mužů a žen obrázky ženských a mužských obličejů. Testované osoby je musely ohodnotit na stupnici od „velmi přitažlivý“ až po „odpuzující“. Muži byli ve svém hodnocení zásadoví – jejich názory byly při opakovaných testech vždy téměř shodné.

O ženách se to ale říct nedalo. Mužské tváře sice hodnotily stále stejně, ale jejich posuzování ženských tváří se měnilo v čase – odráželo fáze jejich menstruačního cyklu. Ženy, které byly právě v období ovulace (uvolnění vajíčka), hodnotily ženské obličeje (tedy své „sokyně“) o půl bodu níže než v jiných fázích cyklu.

Zlé komentáře, pomluvy a jedovatosti na adresu jiných žen tedy lidská samice využívá jako účinnou zbraň, načasovanou přesně na dobu, kdy může otěhotnět. Z hlediska přírodního výběru je to celkem rozumná strategie soupeření s vrstevnicemi při získávání atraktivního muže. Logika je jasná: ženský boj o samce má přece smysl jen v době, kdy může dojít k početí.

Zdánlivě nudná vědecká studie by měla každého muže velmi zajímat. Pro návštěvníka klubu jsou totiž ženské pomluvy důležitým signálem. Ta, která nejvíc pomlouvá své konkurentky, o sobě nevědomky říká, že je právě ve fázi cyklu, kdy ji její hormony doslova nutí sbalit někoho na sex. A proč byste to neměli být právě vy?

Estrogen a progesteron

Chcete pochopit i další zdánlivě zcela nesmyslné nuance ženského chování a myšlení a využít je ve svůj prospěch? Pak se nevyhnete malému seznámení s bizarním kolotočem chemikálií, který každý měsíc cyklicky mění ženinu náladu. Pohánějí ho dva ženské pohlavní hormony.

Estrogen, zvaný též „hormon dobré nálady“, je jakési přírodní antidepresivum a stimulancium. Dodává ženě energii, posiluje soustředění a doslova ji nabíjí dobrou náladou. Progesteron má účinek přesně opačný – uklidňuje, tlumí, uspává a relaxuje.

Níže popsaný chemický kolotoč obvykle trvá čtyři týdny (28 dnů). Jeho začátek se počítá od prvního dne ženiny menstruace.

První týden

Těsně po nástupu menstruace jsou hladiny jak estrogenu, tak i progesteronu na nejnižších hodnotách. Málo nabuzujícího estrogenu znamená, že je žena vyčerpaná, unavená a myslí jí to pomaleji. Nedostatek tlumivého účinku progesteronu zase způsobuje zvýšenou ženinu nervozitu a podrážděnost.

Druhý týden

Hladina estrogenu během menstruace stoupá. Když dosáhne maxima, začne se žena chovat, jako kdyby se něčím sjela. Náhle má spoustu energie a sil, skvělou náladu a přímo září optimismem. Hladina progesteronu se ale zatím ještě drží dole, takže budivou sílu estrogenu nic netlumí.

Třetí týden

Estrogen sice zůstává nahoře, ale hladina progesteronu stoupá. Výsledek? V tomto období je žena vyrovnaná, klidná a pozitivní. Kolem 15. dne cyklu dochází k ovulaci (uvolnění vajíčka). Právě v době, kdy může být žena oplodněna, má také největší náladu na sex a nejlépe dosahuje orgasmu.

Výzkumy psychologů navíc ukázaly, že právě v době ovulace se ženy snaží být co nejpřitažlivější. Víc se líčí, víc používají parfémy, elegantněji se oblékají… Není v tom ale žádná vypočítavost – dělají to zcela podvědomě. Právě v době, kdy může být žena oplodněna, také nejvíc pomlouvá jiné ženy.

Čtvrtý týden

Hladina budivého estrogenu prudce klesá a s ním i ženina nálada. Naopak hladina tlumivého progesteronu zhruba kolem 21. dne cyklu dosahuje maxima. Výsledek? Žena je unavená, ospalá a v depresi. Nikdo ji nemá rád, nic se jí nedaří…

Kolem 25. dne cyklu přichází obávaný PMS, tedy premenstruační syndrom. Hladiny obou hormonů klesají na minimum a ženě se zdá, že se blíží konec světa.

Bludný měsíční kruh

A pak to jede zase dokola. Se znalostí zákonitostí tohoto bludného měsíčního kruhu snad pochopíte, proč jsou ženy někdy zlé nejen na nás muže, ale i na sebe navzájem. Jejich chování řídí chemie – úplně stejně, jako když vy si dáte panáka nebo jointa. Pokud těm hormonálním zákonům porozumíte, budete vědět, kdy nechat partnerku radši na pokoji, a kdy má naopak cenu se o něco snažit.

Anketa

Dokáže muž porozumět ženě?

Anketa se načítá...

A nakonec ještě 10 myšlenek, které se honí hlavou ženě během menstruace.

Podobné články

Doporučujeme

Další články