fb pixel
Vyhledávání

Jablečné hody: 7 inspirativních způsobů, jak naložit s jablky

Zdravější verze Nutelly
Zdroj: www.theherbdiaries.com

Co se všemi těmi jablky, kterým se teď prakticky nedá uniknout? Možností jsou mraky, stačí si vybrat.

Veronika Doleželová
Veronika Doleželová 17.9.2015, 15:10

Pokud máte to štěstí, že disponujete plodnou, krásnou a malebnou zahrádkou s nejoblíbenějšími českými ovocnými stromy, nenechte její plody jen tak ležet ladem. Co všechno můžete provést s jablečnou záplavou? Zkuste se u nás inspirovat.

1. Křížaly

Sušené ovoce, které když si dobře uskladníte, můžete ho spokojeně dlabat po zbytek roku. Jablka jednoduše nakrájejte na plátky, poté na čtvrtky a nechte vysušit. Doporučujeme jablka neloupat, ovšem když vám bude vadit jádřinec, klidně ho vyřízněte. A aby měly křížaly krásnou, světlou barvu, zkuste je předtím namočit na minutu do vody s citrónem (na litr vody dejte jednu lžíci citrónové šťávy).

2. Mošt

Výroba moštu vás omezuje vlastnictvím drtičky nebo tlouku, ale i takové drobnosti se dají dnes snadno půjčit. Mnozí zcezenou šťávu z jablečné drtě ještě filtrují, ale osobně bych doporučila ji nechat netknutou. S domácím moštem je kříž, musí se pít rychle, jinak vám začne kvasit.

3. Cider

Pokud oplíváte opravdu dobrou odrůdou jablek, trpělivostí, velkými sudy a prostory, můžete zkusit i svůj vlastní cider. Bude vás to ale stát spoustu pokusů a experimentování. Kluci Ondra a Cyril z moštárny F. H. Prager vyrobí mošt a ten spolu s kvasinkami nechají tři týdny kvasit. Musí přitom samozřejmě kontrolovat jeho teplotu. Potom ho přelejí do čistých tanků či sudů a nechají ho zrát do tří měsíců, nebo i klidně celý rok. Brzy vám o výrobě cideru přineseme podrobnější článek.

4. Calvados

Chcete si doplnit zásoby pálenky? Tohle pití si ale budete opravdu muset vymazlit. Základem je pečlivý výběr jablek, jejichž zkvašený mošt se pak vydestiluje a dva roky by měl ležet v dubových sudech, kde získá svoji typickou chuť. Výroba calvadosu je stejně jako u cideru vášeň, které musíte věnovat čas a při nejhorším se i smířit s několika nevydařenými pokusy - pak se vám ta péče vrátí dvojnásob.

5. Jablečná pomazánka

Pokud jste o téhle netradiční formě ještě neslyšeli, nevadí - to přeci ani neznamená, že není dobrá. Opak je pravdou. Receptů na jablečnou pomazánku je víc, proto jsme se vám rozhodli vybrat naše dva favority.

Sladká kanadská pomazánka

Budete potřebovat: 8 červených jablek, 370 ml vody, 370 ml cukru krystalu, 1/2 lžičky skořice a špetku mletého hřebíčku

Jak na to: Bez toho, aniž byste je loupali či odstraňovali jádřinec, nasekejte si jablka a ve velkém hrnci je zalijte vodou. Přiveďte obsah k varu, poté snižte teplotu, přikryjte obsah pokličkou a sem tam jablka pomíchejte. Takto je vařte aspoň 30 minut, dokud vám nezměknou. Pak jablka přeceďte přes síto a nalijte do čistého hrnce. Přidejte cukr, skořici a špetku mletého hřebíčku. Vařte a často směs míchejte aspoň dalších 30 minut. Výslednou směs pak nalijte do vymytých sklenic a uzavřete víčkem. V lednici takto můžete pomazánku přechovávat až jeden měsíc.

Jablečná pomazánka s čokoládou

Co budete potřebovat: 3 kg jablek, 400 ml vody, 120 g kukuřičného škrobu, 100 g kakaa, 750 g cukru krystal, 100 g čokolády

Jak na to: Očištěná jablka a bez jádřinců si nakrájejte a s vodou povařte do měkka. Nechte je pak chvíli vychladnout. Rozmixujte je tyčovým mixérem, přidejte kakao a kukuřičný škrob a znovu pořádně promixujte. Pak hrnec i s obsahem vraťte na plotnu a přiveďte k varu. Vmíchejte do směsi cukr a čokoládu, kterou jste si předtím nechali rozpustit ve vodní lázni. Krém by vám měl zhoustnout. Pak ho nalijte do čistých sklenic a zavíčkujte. Nechte sklenice vychladnout při pokojové teplotě a pak jejich obsah skladujte v lednici - sladká pomazánka vám vydrží cca 1 měsíc.

6. Sladké jablko na špejli

Tahle verze nadchne obzvlášť děti. A pokud budete šikovní a nebojíte se experimentovat, brzy zjistíte, že variant je spousta, takže si s nimi můžete pohrát dle libosti.

Co budete potřebovat: 4 jablka, 4 silné špejle nebo jídelní hůlky, 200 g třtinového cukru, 100 ml vody, alobal a olej

Jak na to: Jablka omyjte a pečlivě osušte, pak je napíchněte na špejle. Do hrnce si nalijte vodu, nasypte cukr a společně vařte tak 10 minut. Cukr by se měl ve vodě rozpustit a zkaramelizovat. Hrnec dejte z plotny, jablka v karamelu obalte a položte si je na alobal vymazaný olejem. Ještě před vychladnutím jablka posypte na ozdobu cukrářským drobením.

7. Koláč s jablky a ciderem

Jeho výroba je pracnější, výsledek ale budete zbožňovat.

Co budete potřebovat na těsto: 250 gramů hladké mouky, 1/2 balení kypřícího prášku,125 g cukru, 1 vanilkový cukr, 150 g tuku na pečení, 2 lžíce studené vody

A co budete potřebovat na náplň: 800 g jablek, 400 ml jablečné šťávy, 350 ml cideru, 2 vanilkové pudingy, 6 lžic cukru, 300 – 400 ml šlehačky, mletá skořice

Jak na to: U těsta jednoduše smíchejte všechny ingredience a jakmile máte pocit, že se vše dobře propojilo, nechte těsto aspoň 30 minut odpočívat v lednici. Poté můžete přejít k náplni. Jablka si oloupejte, zbavte jádřinců a nahrubo je nasekejte. Těsto si pak rozložte do připravené vymaštěné formy, udělejte si aspoň 5 cm vysoké okraje a rozprostřete do něj jablka. Pokračujte v přípavě náplně - rozmíchejte několik lžic cideru a moštu s pudingovým práškem. Zbytek tekutin přiveďte v hrnci k varu a až se začne obsah vařit, vlijte do něj zvlášť rozmíchaný puding. Znovu přiveďte k varu. Puding je hotový, když vám směs začne probublávat. Přelijte k ní jablka ve formě. Koláč pečte cca 60 minut na 180 – 200 stupňů Celsia. Těsto by mělo být lehce nazlátlé, puding na dotek pružný. Před servírováním na koláč rozetřete vrstvu ušlehané smetany a posypte ji skořicí.

A TADY máte 10 zaměstnání, ve kterých se nejvíc pije.

Podobné články

Doporučujeme

Další články