Třeba v takové Indonésii začíná školní rok v polovině července a končí polovině června. Prázdniny jsou v prosinci a několik dní okolo muslimského Svátku oběti, který připadá každoročně na jiné datum. Povinná školní docházka začíná v 6 letech a končí ve 12. Následuje juniorská škola (od 13 do 15 let) a potom střední škola (od 16 do 18 let). Škola je zdarma, ale učebnice a pomůcky musí rodiče nakoupit sami.
V Japonsku trvá školní rok od dubna do března. V průběhu roku jsou zhruba 1,5 měsíce dlouhé prázdniny. Stejně jako u nás připadají na červenec a srpen. V každé třídě je zhruba 40 žáků. Zřejmě se ale chovají krajně disciplinovaně. Knihy školy poskytují studentům bezplatně.
V Saúdské Arábii začíná škola na konci srpna a končí koncem dubna. Prvňáčci se účastní velkého "mejdanu", který trvá tři dny. Během oslav se seznámí se spolužáky a vznikají nová přátelství. Některá na celý život. Během těchto tří dnů se neučí, jen si pozvolna zvykají na školní režim. Učitelé dětem donesou květiny a dobroty.
Chlapci a dívky se učí odděleně, respektive v úplně jiných školách. Stejně jako v Indonésii i Japonsku je výuka rozdělena do tří stupňů (nikoliv do dvou jako u nás). Ve třídě je zhruba 20 dětí. Všichni chlapci nosí bílé roucho, což je tradiční oděv, ale neexistuje žádná speciální školní uniforma. Všechny knihy i další pomůcky žáci dostávají od školy.
A jak takový první školní den vypadá napříč celým světem?
1. Ukrajina
2. Čína
3. Haiti
4. Pákistán
5. Balúčistán (Pákistán)
6. Indie
7. Rusko
8. Německo
A TADY máte 10 učitelů vtipálků.