fb pixel
Vyhledávání

Posledních 7 utajených staveb z dějin české kosmonautiky

Zdroj: www.hkcity.cz

Do třetice všeho dobrého přihazujeme sedmičku staveb, které jen velmi chatrně maskují svůj pravý účel. Jednoho dne se nám budou zatraceně hodit, až nastane chvíle urychleného odchodu z matičky Země.

Václav Rybář
Václav Rybář 21.7.2015, 16:50

1. Vysílač Cukrák, Praha

Až půjde do tuhého, namiřte si to směr Strakonice a za chvíli jste tam. Dneska to tam oblézají leda houbaři, pejskaři a rodinky výletující v okolních lesích. Cukrák ale netvrdí jen televizní signál. Ve skutečnosti je to špička evakuačního ledovce, který se v případě potřeby vykrtkuje z podloží a jednoduše odletí. Jednou nám poděkujete za to, že jsme vám dali tip na snadný a rychlý odvoz.

2. Sluneční náměstí, Praha

Už jméno téhle architektonické sleziny v pražských Stodůlkách odkazuje k vesmíru. Věnujte pozornost především věžičce uprostřed. Až hodiny zahájí odpočet, bude tu patřičně živo. Pojízdně vypadá i budova napravo, ačkoliv by propadla z aerodynamiky, takže ji tipujeme jen na nouzové silo.

3. Vysílač Praděd

Snad jen malé dítě si myslí, že Praděd je pouze vysílač či rozhledna. Moravané přece také potřebují evakuační rakety. Dejte si ale pozor, podle všeho je pojízdná pouze ta kulová část a nikoliv betonová podezdívka. Je tedy důležité si správně stoupnout. A také se při startu držet tyče nebo madla - jako v tramvaji.

4. Vodojem v Bělé pod Bezdězem

Nenechte se zmást ošoupanou omítkou, to je stejně jen kamufláž. Většina vodojemových věží funguje jako záložní rezerva v českém kosmickém programu. Trpělivě ční do okolí a čekají, až přijde jejich chvíle. A v mezičase alespoň zadržují vodu, aby byly užitečné a hlavně nenápadné. Jejich tvar ovšem zkušeného vesmírného badatele nemůže zmást.

5. Bytové silo, Olomouc

Obilné silo z roku 1936 přestavěli v Olomouci na administrativní budovu. Zvládlo se to za rekordních dvanáct měsíců. Nechceme si tahat z paty konspirační teorie, ale všem je jasné, že tohle silo slouží k odpalování a nikoliv k uskladňování obilnin - proto také bylo dvacet let prázdné. Aby se síly v pozadí vyhnuly podezření, postavily na vršku pětipatrovou obytnou nadstavbu. V případě pohotovosti se nicnetušící úředníci vyklopí a do kanceláří se nastěhuje elita národa. Určitě tu mají křesla s bezpečnostními pásy. Pro všechny případy.

6. Rozhledna v Ocmanicích

Jehlanovitá rozhledna splňuje všechny požadavky na rychlý eskort na oběžnou dráhu. Ta snad prošla i testováním ve větrném tunelu. Pro jistotu ji neokapotovali, aby nebudila pozornost, ale obložit ji leteckým hliníkem je otázka několika hodin, a pak se může letět. Než se tak stane, je z ní alespoň solidní rozhled do dáli. Ale představte si ta panoramata z orbitu. To bude jinačí podívaná. Bohužel jen pro vyvolené.

7. Planetárium, Hradec Králové

Inu, planetárium. Tady není potřeba nic zakrývat. Vždycky se můžete vymluvit na to, že budova vypadá jako létající talíř, protože má představovat létající talíř. Co na tom, že má v suterénu pokročilé technologie, které z ní v případě potřeby ten talíř opravdu udělají. Až to praskne, budou mít obyvatelé Česka úplně jiné starosti. A kdo bude chtít vidět jiné planety, půjde do planetária. Všechno to do sebe krásně zapadá.

Marně se pídíte po tom, o čem to tady vlastně píšeme? Něco už se děje a odpočet začal. Přijďte na G.cz zítra a dozvíte se víc!

A tady máte předcházející kousky: 1. díl, 2. díl

Podobné články

Doporučujeme

Další články