fb pixel
Vyhledávání

3 zranění, která posílají profesionální hráče videoher ve třiceti do důchodu

Člověk by čekal, že při hraní videoher se mu nic zlého stát nemůže. Přitom skončí s rukou v gypsu a vidina snadno vydělaných peněz se mu rozplyne mezi očima. Počítačoví atleti mohou mít stejnou životnost jako ti opravdoví.

Václav Rybář
Václav Rybář 18.7.2015, 10:50

Máváte rukou, že je to nesmysl, protože ze sedění na gauči ještě nikdo nikdy vážné zranění neuhnal, maximálně nabral pár kil a zlenivěl? Inu, možná byste měli vědět, že většina profesionálních hráčů, kteří se zabývají tzv. eSporty, hraje na PC. Ano, na té platformě, která je podle všeho pro hraní mrtvá. Tituly jako DOTA, League of Legends nebo Starcraft se totiž hrají právě na PC a nikoliv na konzolích, těm jsou vyhrazeny spíš bojovky a sporty, ale v jejich turnajích zas tolik peněz není, takže ti nejlepší z nejlepších hrají strategie - moderní barevné šachy, při kterých musejí rozdávat svým jednotkám tři taktické rozkazy za vteřinu v soubojích, jež trvají několik hodin.

Je to neuvěřitelný záhul nejen na nervy, ale především na ruce. Můžete sice sedět ve správné poloze v pohodlné ergonomické sedačce a ulevit tak zádům, ale vaše končetiny musí létat po klávesnici, zběsile mačkat tlačítko myši a rejdit kurzorem po celé herní ploše. Není divu, že si tohle nasazení vybere svou daň. Profesionální hráči tráví až čtrnáct hodin denně intenzivním tréninkem. Prostě hrají, hrají a hrají, podobně jako ti opravdoví atleti. Jak to vlastně vypadá? Podívejte se na následující video:

Technicky vzato se neliší tyhle pohyby od kancelářské práce. Píšete na klávesnici, něco někam posunete myší atd. Jenže tihle borci to dělají asi tak pětkrát rychleji, několik hodin bez přestávky. Za rok vystřídají několik klávesnic a myší, tělo však mají jen jedno.

Dr. Levi Harrison, kalifornský ortoped, potvrzuje, že mezi jeho nejčastější klienty patří profesionální bojovníci (UFC, wrestling) a právě profesionální hráči. Jejich zranění se samozřejmě liší. U bojovníků jsou to přeražené kosti, u hráčů jde spíš o únavu materiálu, ke které právě došlo neustálým opakováním stejných pohybů.

Mnozí z nich tak musí končit kariéru na prahu třicítky, protože jejich zranění jsou dlouhodobého charakteru. Se správnými léky a rekonvalescencí mohou odeznít, ale ozvou se znovu, jakmile by se hráč znovu zapojil do intenzivního tréninku. Zranění mu zkrátka zamezí, aby se dostal do původní formy. Může už hrát pouze rekreačně a po omezenou dobu, pokud dodrží všechna pravidla - časté odpočinky, speciální cviky a masáže. Např. jihokorejská herní elita kvůli podobným zraněním přišla o řadu hvězd. Dnes už je nahradili mladší, ale i ty pravděpodobně čeká podobný osud. Se správnou přípravou se dá zranění ruky oddálit, ale nikoliv vyloučit.

I v elektronických sportech tak budeme zjevně svědky předčasných odchodů na odpočinek, protože si hráči nebudou chtít oddělat ruce nadobro. Co za zranění na ně vlastně číhá?

1. Syndrom karpálního tunelu

Tunel vedoucí zápěstím, který řídí pohyb a citlivost celé ruky. Je to přesně ten tunel, který ohýbáte, když máte ruce příliš blízko hrany stolu a "lámete" je, abyste dosáhli na klávesnici. Ten tunel, který ohýbáte, když držíte myš a spodkem zápěstí tlačíte na desku stolu. Stačí to dělat deset, dvacet let a tunel se vám skřípne. S ním bohužel i střední nerv. Léčba je zdlouhavá a bolestivá. Při plném rozvinutí je potřeba přetnout zápěstní vazy a tunelu ulevit. Předejít mu můžete pravidelným cvičením, konzumací vitamínů a různými zápěstními návleky a stahovačkami.

2. Tenisový loket

Konečně zranění z opravdového sportu! A postihuje i počítačové atlety, protože když si uvědomíte, jak u počítače sedíte a co provádíte za pohyb, samozřejmě se zapojuje i váš loket. Tenisový loket je zánětem pažní kosti a projevuje se více či méně nesnesitelnou bolestí pokaždé, když loket začnete používat. Při čištění zubů, jízdě na kole, řazení v autě, vlastně čemkoliv. Až tady si člověk uvědomí, že loket vlastně používá pořád. Dnes už se dá celkem úspěšně léčit, ale opět platí, že při intenzivním nasazení se brzy vrací. Trápí až 40% tenistů. U hráčů je samozřejmě výskyt menší, ale nikoliv neobvyklý.

3. Zaseknutý ukazováček

Tomuhle zranění se po anglicku říká trigger finger alias prst na spoušti. Samozřejmě může postihnout i jiné prsty než jen ukazováček. Jde o to, že opakovaným svíráním myši a klikáním si ohoblujete oblast kolem šlach a prst se vám při těchto pohybech začne zasekávat v ohnuté poloze a nebude se mu chtít zpátky do té vzpřímené. Začne to drobnými záseky po ránu, ale bez ošetření to bude pokračovat ohnutým prstem na několik hodin a velmi bolestivým narovnáváním. Poté už bude každý pohyb prstu velmi bolet. Pomáhají časté masáže a posilování prstů konvenčním způsobem. Samozřejmě preventivně.

Vypadá to bolestivě, že? Ale stejně to většinu mladých neodradí. Ono totiž hraní počítačových her docela sype. Přečtěte si o nejlépe placených hráčích videoher.

Podobné články

Doporučujeme

Další články