1. Je horší příliš hlasitá hudba z reprobeden, nebo každodenní hlasitý poslech ze sluchátek?
- Sice to může znít nelogicky, ale určitě je nebezpečnější hudba z reprobeden, protože tam působí kromě zvukových vln i vibrace, které mohou způsobit další poškození.
2. Je nějaký způsob, jak na sobě zpozorovat, že dochází k poškozování sluchu?
- Můžete mít pocit bolesti v uších nebo pocit zahlušení. To jsou základní varovné signály.
Heavymetalová kapela Manowar je v Guinnessově knize rekordů jako nejhlasitější kapela všech dob. V roce 2008 při testu nástrojů dosáhla 139,5 dB.
3. A co když cestou třeba z koncertu zjistím, že slyším hůř, případně vůbec. Měl bych panikařit, nebo se vyplatí počkat, jestli není ztráta sluchu jen dočasná?
- To nepoznáte. Předpokládáme, že koncert je většinou večer, takže když se ráno situace nezlepší, měl byste okamžitě navštívit ORL oddělení a nechat si sluch důkladně vyšetřit.
4. Mohou mi z hlasité hudby prasknout bubínky?
- To je poškození středního ucha, kdežto poškození hlasitou hudbou se ve většině případů týká ucha vnitřního.
5. K čemu přesně dochází při poškození sluchu v důsledku působení příliš hlasité hudby?
- Dochází k poškození sluchových buněk. Na to se nasazují léky, které rozšiřují cévy, aby se buňky dostatečně okysličily. Je to poškození vnitřního ucha, které se velmi špatně léčí. Pacient dostává injekce vitaminu B, ale nikdy nelze předem říct, zda půjde o poškození dočasné, nebo trvalé.
6. Kdy slyšíme úplně nejlíp?
- Mezi osmnáctým a dvacátým rokem obecně člověk slyší nejlíp, ale je to individuální, stejně jako s postupnou ztrátou sluchu. Někdo v osmdesáti slyší jako mladík, jiný začne mít potíže už ve třiceti.
A TADY se podívejte na 7 lidí, kteří chodili příliš dlouho se džbánem pro vodu.