1. SKŘÍPÁNÍ ZUBŮ
Vzájemné tření Sobotkovy zubní skloviny vyvolává obzvlášť odporný zvuk. Důvodem bruxismu neboli patologického skřípění a cvakání zubů bývá stres, po prohraných volbách si tedy Bohuslav oddělá celý chrup. Pomůže mu zubař Macek?
2. KAŠLÁNÍ
Při kašli se Bohuslav zhluboka nadechne, načež si pevně uzavře hlasivkovou štěrbinu a stáhne svaly hrudníku. S pomocí zvýšeného tlaku v plicích pak rázně vypudí hlen a dráždivá cizorodá tělesa z dýchacích cest.
3. SMRKÁNÍ
Když má Bohuslav Sobotka rýmu či pláče, plní se jeho nosní dutiny vazkým sekretem. Zbaví se ho regulovaným proudem vzduchu, přičemž bublavě troubí. Smrká-li s prázdným nosem, pouze frká. To dělá často.
4. CHRÁPÁNÍ
I tak apatický člověk jako je Bohuslav mívá občas neklidné spaní. Svaly povolí, průměr hltanu se zúží - a když se tělo zuřivě snaží dobrat své dávky vzduchu, rozvibruje se hltan i měkké patro včetně čípku.
5. JÓDLOVÁNÍ
Bohuslav Sobotka leckdy zálibně pošilhává po tradicích německy mluvících zemí. Nelze vyloučit, že vedle hospodářské politiky třetí říše ho oslovil i zpěv s rychlým střídáním hlasových poloh a s přeskakováním prsního rejstříku do falzetu. Změnami v nadhrtanových prostorách Bohuslav zvýší donosnost svého libozvučného hlasu.
6. KÝCHÁNÍ
Bohuslav strká nos všude, takže není divu, že do něj občas pronikne cizorodá částice. Překoná-li mikroskopicky jemné cilie a podráždí nosní sliznici, spustí se podobný mechanismus jako u kašlání. Vzduch prudce protáhne nosní dutinu a spolu se slinami a hlenem se v desetitisících kapének prodere i přes ústa. Kýchání je ovšem specifické - ať už tím, že při něm reflexivně zavíráme oči, nebo tím, že ve většině kultur je zvykem na něj reagovat nějakou větou („Gesundheit!“).
Kuloární drby tvrdí, že Bohuslav po každém svém projevu v parlamentu kýchne a sám dodá „Je to pravda.“ Do budoucna chce stejnou cestou schvalovat i zákony.
7. KRKÁNÍ
Když se lačný Bohuslav příliš rychle nacpe jídlem a zapije to šampaňským, spolyká množství vzduchu i čistého oxidu uhličitého. Tyto plyny potom při zpáteční cestě z jeho jícnu či žaludku mocně rozechvějí jícnový svěrač.
8. PÍSKÁNÍ V UŠÍCH
V hlučném prostředí české politiky Bohuslavův sluch snadno utrpí újmu. Subjektivní pískání (tinnitus) vnímá jen sám sobotka a zřejmě souvisí s poškozením vnitřního ucha, ale pozor! Vyskytuje se také objektivní, stetoskopem slyšitelná forma!
9. ŠKYTÁNÍ
Bohuslav Sobotka chce mít věci pod kontrolou, takže ho možná rozčiluje, že příčiny škytavky stále nejsou plně objasněné.
Své škytání si ale nejspíš zdůvodňuje tím, že na něj myslí voličky. Vznik samotného zvuku ,škyt!‘ záhadou není: bránice se náhle stáhne a těsně poté se zavře hlasivková štěrbina.
10. TLUKOT SRDCE
Slyšíte ty krásné údery? Nejprve se zavřou chlopně atrioventrikulární, poté se společně zabouchnou chlopeň aortální a plicní. To bije velké srdce bojovníka za ,sociální spravedlnost‘, který má své protihráče za „chladnokrevné bestie“.
11. KLOUBOPRASK
Než se Bohuslav pilně pustí do práce, prolomí si prsty a vychutná si uspokojivé křupnutí. V tekutině vyplňující násilně roztažené kloubní pouzdro se v té chvíli vytvoří a zase rychle praskne bublina CO2, běžně rozpuštěného v mazu.
12. BZDĚNÍ
Prdící Bohuslav chrlí přes řitní otvor mix plynů z tlustého střeva. Stažený svěrač mu zaručí, že spíše než burácení se ozve hvizd. A o jaké plyny jde? Smrduté produkty proteinolýzy (sirovodík) doplňují metan, CO2, kyslík, vodík a dusík.
13. KRUČENÍ
Pro Bohuslava platí, že s jídlem roste chuť. Skutečný hlad pocítí jenom výjimečně - to ale neznamená, že by se z jeho břicha nelinulo škrundání.
Tyto zvuky vydává i sytý člověk. Vznikají, když žaludeční a střevní peristaltika sune tráveninu ,světlu vstříc‘ a stlačuje při tom plynové bubliny, jež jsou v ní roztroušené.
14. HUČENÍ V KLÁDĚ
Možná si myslíte, že „to se jen tak říká“ a že nejde o skutečný zvuk. Chyba! Bohuslavův pyj se při bujných mocenských fantaziích výrazně prokrvuje, takže se zesiluje i uchem stěží zachytitelný šum krevního řečiště. Od normálních mužů se Bohuslav Sobotka liší tím, že jeho hučení v kládě přímo souvisí s jeho hučením ve vládě.
A jak o tom, jak přesně funguje praskání kloubů, a jestli je či není nebezpečné, se dočtete TADY.