fb pixel
Vyhledávání

7 neobvyklých způsobů, jak si dnes můžete ozvláštnit svůj šálek kávy

Nic sice člověka po ránu tak neprobere jako pořádně tlustý „turek“, ale co si tak pro změnu jednou s šálkem kávy malinko zaexperimentovat?

Veronika Doleželová
Veronika Doleželová 2.2.2016, 08:50

Kafe je všechno, jen ne obyčejné. Existuje tolik různých chutí, druhů azpůsobů příprav, že i zkušený barista by někdy v duchu nešťastně klel. Nám plebsu obyčejně po ránu stačí zalít horkou vodou dvě lžičky (ne)rozpustné anonymní směsi s cukrem a trochou mléka. Občas bychom si ranní kávu ale mohli něčím trochu ozvláštnit. My Češi si na ‚přilepšenou‘ do kávy frkneme (tuzemský) rum nebo Bayleis (a dokonce jsem slyšela i o Becherovce, což musí být síla). Panákem to ale nemusí nutně končit. Ani začínat.

1. Kafe s vajíčkem

Vejce do kafe? Leckdo se při tom pomyšlení odporem oklepe, ale když se pořádně podíváte na všechny ty výsledné nápoje, vypadají dost dobře. Tento způsob je všeobecně rozšířený mezi skandinávskými hltači kofeinu, ale známá je i trochu odlišná verze „vietnamské kávy s vajíčkem“. Rozdíly jsou v přípravě i požadovaných ingrediencích. Tady máte návod na skandinávskou verzi, která se zdá podstatně jednodušší a nenáročná.

Dělá se to takto: rozemletou kávu smícháme s vajíčkem, vyklopíme do vroucí vody a tři minuty povaříme. Směs po uplynulé době zchladíme hrnkem studené vody, a pak přes sítko slijeme do šálků. Tahle úprava není zrovna špatná. Níže v druhém videu máte navíc návod na vietnamskou verzi. K té potřebujete navíc ještě kondenzované mléko.

2. Kafe s kardamonem

Tahle přísada v kontextu s kávou u nás není úplně neznámá. Kardamon se dává hlavně do kafe s mléčným základem, dodává mu jemnou exotickou chuť. Kardamonové tobolky můžete rovnou semlít se zrnky pražené kávy a den nechat ‚odstát‘, aby se v ní ‚rozprostřelo aroma‘. Pokud jste spíše milovníkem rozpustné varianty, zrnka z jedné tobolky přihoďte do kávy a zalijte horkou vodou. Geniálně jednoduché.

3. Solená káva

Dvakrát lákavá představa to pro mnohé z nás není, ale na Tchaj-wanu je slaná káva velmi oblíbená. Sůl totiž v nápoji zjemňuje hořkost a v ledové kávě dokonce i zvýrazňuje chuť. Na Tchaj-wanu se sůl přidává do již oslazené kávy – a ještě se může přidat i pěna s trochou kakaa. Tahle chuťová varianta vám buďto učaruje, nebo se urychleně vrátíte ke dvěma kostkám cukru.

4. Káva s máslíčkem

Místo mlíčka či smetánky zkuste do své kávy lupnout trochu másla. Jak vám tahle kombinace bude chutnat s levnou rozpustnou varintou, to netuším – zkuste se trochu rozšoupnout a pomazlit své chutě kvalitnějším zrnem. Výsledek je být lahodný. O kávě ochucené máslem se říká, že je velmi zdravá a dokonce pomáhá i hubnout. Tak teď to můžete posoudit sami.

5. Marshmallow káva

Pro sladké jazýčky jasná volba. Vaší kávě jeden, nebo dva... klidně i víc marshmallows neuškodí. Ba naopak. Je to něžně nadýchaný měkoučký zázrak. Zde máte dvě krásné holky, které to dokazují u espressa.

6. Javorový sirup

Tohle lze pochopit, javorový sirup je prostě sladidlo. Lahodné sladidlo... Leckdo neodolá a přidává si ho i do horké čokolády. Pokud doma neoplýváte tímhle produktem, zkuste místo něj použít med. Chuť kávy zjemní a co si budeme povídat, teď v zimě vám udělá velmi dobře.

7. Puding se skořicí

Zima je sviňská doba, která nás nutí dělat zoufalé činy. Pro zahřátí cokoliv. Tento způsob přípravy se bude možná zdát někomu velmi nešťastný, ale na první pohled zjevných prasárniček tu máme víc. Tak proč to nezkusit. Dle receptu degustátora neobvyklých kávových kombinací si ke své oblíbené rozpustné kávě přidejte dvě lžičky práškové směsi karamelového pudinku, smetanu, dvě tyčinky skořice a zalijte horkou vodou. Výsledek by měl být krémový, hustý nápoj jemně vonící po skořici. Je zima, zkoušet se může všechno.

Občas se hodí nebýt za úplné ignoranty. Takhle se jmenují kávy, které pijete.

Podobné články

Doporučujeme

Další články