Piccolo, ristretto, macchiato: Nebuďte za blbce a naučte se správně pojmenovávat kafe, které pijete – G.cz
Vyhledávání

Piccolo, ristretto, macchiato: Nebuďte za blbce a naučte se správně pojmenovávat kafe, které pijete

Carrie Bradshitt
Carrie Bradshitt 20.2.2016, 15:37

„Jedno espresso, prosím,“ objednám si v Česku a na 99 % mi na stole přistane americano. Abyste totiž v našich končinách dostali klasické presso, musíte říct kouzelnou formulku „piccolo“. Taková káva ale neexistuje. Uf. Takže si to jednou provždy ujasněme.

Piccolo

Piccolo je naprostý nesmysl, znamená to italsky „malý“, ale v Itálii vás nepochopí a možná ještě někoho urazíte. Jestli si u Itala chcete objednat piccolo, prostě řekněte „un caffé, per favore“. Dostanete malou silnou kávu bez mléka. Espresso prostě.

Espresso

Obvykle 30 ml silné kávy bez mléka.

Tazzina_di_caffè_a_Ventimiglia

Ristretto

Kafíčko pro fajnšmekry – 22 ml kávy. Ristrettu se také říká caffé basso = nízké kafe.

cafe-ristretto

Cappuccino

30 ml espressa, 30 ml horkého mléka a 2 centimetry mléčné pěny. Žádné kakao nebo skořice navrch. Pokud je cappuccino připraveno z dobré kávy a mléka, nepotřebujete chuť přebíjet sypkými vyfikundacemi, které vám ulpí mezi zuby.

Cappuccino_alterra

Latté

Tady pozor. Lattéčko vypadá v různých koutech světa různě. Když si v Itálii obejdnáte „latté“, chvíli na vás budou divně koukat a pak vám přinesou mléko. Radši říkejte „caffelatte“. Caffé Latté většinou sestává z 60 ml espressa, 300 ml horkého mléka a na vrchu je ještě vrstva mléčné pěny. Ne všude vám latté přinesou ve sklenici a s těmi rozdělenými vrstvami, jak jsme zvyklí u nás.

Caffe-Latte

Americano

Americano ve světě vypadá jako české presso. Tedy 30 ml pressa a 60 ml vody. Americanu také můžete říkat lungo nebo alto.

Caffe-Americano2

Macchiato

Kafé makjáto. Né machjáto, mačáto ani mačijáto. Macchiato znamená italsky tečkovaný nebo skvrnitý. Jedná se o presso (30 ml) s kapkou mléčné pěny. Takové menší cappucino.

DSC_1950-1024x680

Mocaccino

Nápoj, který se skládá z cappuccina a horké čokolády. Varianta pro ty, které by klasické kafe porazilo.

DSC_0090

Doppio

Dvojitá dávka espressa. Tedy 60 ml silné kávy.

slide_317218_2915377_free

Corretto

Jedná se o 30 ml espressa doplněné koňakem nebo likérem. Ten se buď lije rovnou do kávy nebo se servíruje zvlášť – podle toho, kde se zrovna nacházíte.

Caffè_corretto

Turecká káva

U nás bohužel velmi oblíbená. Bohužel proto, protože nevíme, jak tureckou kávu připravit. Lógr se, přátelé, nepije. Turci vezmou 7 g velmi jemně namleté kávy a 100 ml vody. Do konvičky (džezvy) nalijí studenou vodu, přidají kávu a přivedou k varu. Káva zpění a naplní konvičku až po okraj. Pak kávu odstaví a nechají pěnu spadnout. Zpěnění opakují ještě 2krát. Potom nechají usadit kávovou sedlinu a kávu nalévají do šálků z výšky 8 až 10 cm.

Turkish-coffee

O alžírské kávě, která Alžírsko neviděla ani v televizi, se vůbec bavit nebudeme, že ano:)

A kdyby vás zajímalo, která česká jídla ‚OMYLEM‘ považujeme za tradiční, klikněte SEM.

Podobné články

Doporučujeme

Další články