První sériový vrah historie
Herman Webster Mudgett, známý jako Dr. Henry Howard Holmes, se narodil 16. května 1861. Své zločiny páchal v hotelu, který otevřel v roce 1893 při příležitosti Světové výstavy v Chicagu. Po svém dopadení se přiznal k neuvěřitelným 27 vraždám, ale odhady naznačují, že obětí mohlo být až dvě stě.
Herman byl sice zvláštní, ale velmi bystrý a inteligentní chlapec. Spolu s dalšími sourozenci ho vychovávali jeho otec Levi Horton, přísný farmář s láskou k alkoholu, a matka Theodate Page Price, která na něj nedala nikdy dopustit. Sám Herman se považoval za mazánka. Miloval četbu románů od Julese Verna a Edgara Allana Poea a rád sestrojoval různé mechanismy, které se později staly jeho poznávacím znakem. Bavilo ho také pitvat zvířata.
V sedmnácti letech se poprvé oženil, ale nebylo to naposledy. O deset let později se oženil znovu a pak ještě jednou, přestože se s první manželkou nikdy oficiálně nerozvedl. Mezitím vystudoval medicínu a hledal způsoby, jak si vydělávat na živobytí. Pracoval například v lékárně, která patřila těžce nemocnému E. S. Holtonovi. Tehdy přesvědčil Holtona, aby mu lékárnu prodal, a nabídl mu bydlení v budově naproti, kterou koupil. Když Holton zemřel na rakovinu, jeho žena zmizela beze stopy. Herman pak lékárnu přestěhoval do své nemovitosti a zbytek přestavěl na hotel. V té době začal používat jméno Henry Howard Holmes.
V roce 1887 se Holmes oženil s Myrtou Belknap a krátce nato se jim narodila dcera Lucy. O pár let později měl třetí svatbu, opět bez jakéhokoli rozvodu, což z něj udělalo polygamistu. Holmes si z toho nic nedělal, stejně jako z různých podvodů. S novým jménem mu nic nehrozilo. V třípatrové budově, kam přestěhoval lékárnu, posléze otevřel hotel. Tento „Hrad“ však sloužil úplně jiným účelům...
První a druhé patro byly bludištěm místností se slepými uličkami, schody vedoucími do nikam a dveřmi, které se daly otevřít jen zvenčí. Když bylo vše hotovo, začal hledat vhodné oběti, zaměřoval se hlavně na ženy svých zaměstnanců. Podmínkou přijetí bylo sepsání životní pojistky, kterou by v případě úmrtí inkasoval on, což však nikdo nevěděl. Ženy končily v neprodyšných místnostech, kde se udusily, nebo v provizorních plynových komorách. Nešetřil ani své milenky či malé děti. Těla zbavoval masa a kostry prodával lékařským školám k pedagogickým účelům.
Holmes se v následujících letech opakovaně ocital za mřížemi, což přitáhlo pozornost policie. Past sklapla v listopadu 1894. Původně byl zadržen za krádež koně, ale vyšetřovatelé se dozvěděli od nájemníků jeho „Hradu”, že se v domě děje něco podezřelého. Následná prohlídka jejich hrůzné obavy potvrdila.
Přestože mohl mít na svědomí až 230 vražd, bylo mu dokázáno jen 27. Jeden z prvních amerických sériových vrahů byl za své zločiny oběšen 7. května 1896. Před popravou údajně působil klidně a žádal pouze, aby byl pohřben do betonu, aby jeho tělo nikdo neukradl a nezneužil, jak to dělával on. Na provaze se svíjel dobrou čtvrthodinu, nezlomil si vaz a čekalo ho pomalé udušení.
Zdroje informací:
https://www.crimemuseum.org/crime-library/serial-killers/hh-holmes/
https://www.britannica.com/biography/H-H-Holmes
https://www.biography.com/crime/hh-holmes