Své oběti škrtil podprsenkou
Johann „Jack” Unterweger, narozený 16. srpna 1951 v Rakousku, byl novinář a spisovatel, ale především sériový vrah prostitutek. Jeho případ přitáhl značnou mediální pozornost, a dokonce byl podpořen mnohými celebritami. Po svém druhém zatčení spáchal v cele sebevraždu.
Johann Unterweger, známý také jako „Jack,” měl sklony k násilí již od dětství. A to vše údajně kvůli vlivu svého přísného dědečka. Už jako malý kradl, přepadával lidi se zbraní a dopouštěl se různých výtržností, za které byl opakovaně odsouzen k trestům odnětí svobody. V roce 1974 však zašel mnohem dál, když uškrtil osmnáctiletou studentku. Nebyl na to sám. Pomáhala mu jeho přítelkyně. Společně dívku vylákali do auta a odvezli ji do lesa. Poté, co ji okradli, ji donutili se svléknout. Unterweger ji začal bít ocelovou tyčí a nakonec ji uškrtil její vlastní podprsenkou. Za tento brutální čin a další zločiny byl nakonec odsouzen na doživotí.
Ve vězení však prošel výraznou proměnou. Začal psát dětské knihy, rozhlasové hry a dokonce i román "Očistec aneb cesta do kriminálu", který byl vydán i u nás. Tím si získal pozornost a podporu mnoha známých osobností, včetně zpěváka Falca a spisovatelů Güntera Grasse a Elfriede Jelinek. Díky jejich úsilí byl v roce 1990 po odpykání minimálních 15 let propuštěn na podmínku.
Na svobodě se Unterweger rychle zapojil do nových aktivit a v rámci „literárního projektu” Most slov navázal kontakty s podsvětím a prostitutkami. Některá rakouská média dokonce začala publikovat jeho články. Dařilo se mu ve všech ohledech, jelikož dostával honoráře za psaní, měl spousty žen a žil život v přepychu. Byl často vídán v drahých oblecích a luxusních autech.
Nicméně po pěti měsících od propuštění se znovu uchýlil k vraždě, tentokrát v Praze. Jeho obětí se stala Blanka Bočková, jejíž tělo bylo nalezeno v Břežanském potoce. Netrvalo dlouho a začaly mizet ženy ve Štýrském Hradci. Blanka Bočková byla výjimkou, protože se neživila prostitucí. Ostatní oběti byly prostitutky. Unterweger u všech vražd používal stejný postup, a to uškrcení podprsenkou.
Kriminalisté si díky charakteristickému vraždění rychle uvědomili, že mají co do činění s jedním sériovým vrahem. Všechny oběti podlehly škrcení podprsenkou a byli nalezeny v pozici připomínající sexuální styk. Všechny cesty vraha vedly ke Johannu Unterwegerovi, který se v blízkosti obětí pohyboval.
Když Unterweger tušil, že je mu policie na stopě, uprchl do Ameriky. I tam ale pokračoval v řádění a spáchal další tři vraždy. FBI jej v únoru 1992 zatkla a převezla zpět do Rakouska. Přestože kriminalisté měli pouze nepřímé důkazy, podařilo se jim spojit Unterwegera s vraždami. Nález vlasů Blanky v jeho autě a jeho vlastní vlas na jedné z obětí byly klíčové. Odborné posudky ho označily za sadistu s potřebou kontroly nad druhými a nedostatkem základních lidských vlastností.
Unterweger byl odsouzen k druhému doživotí za jedenáct vražd. Při odvolání tvrdil svou nevinu a při odchodu ze soudní síně dokonce poskytl rozhovor novinářům, ve kterém sebevědomě tvrdil, že nic neudělal. Avšak o pár hodin později, ve své cele, spáchal sebevraždu oběšením. Bylo mu tehdy 43 let.
Zdroje informací:
https://www.findagrave.com/memorial/114948420/johann-unterweger
https://www.biography.com/crime/jack-unterweger
https://en.wikipedia.org/wiki/Jack_Unterweger