fb pixel
Vyhledávání

Vyhlášení prvních Oscarů bylo neokázalé a bez facek: Jména oceněných zveřejnil časopis Variety až na sedmé straně

Zdroj: Wikimedia Commons, Public Domain

Před 95 lety, dne 18. února roku 1929, vyhlásila Akademie filmového umění a věd vítěze prvních Oscarů. Povaha celé události byla na hony vzdálená napětí, lesku a nekonečné pozornosti tisku, které se pojí s dnešními Oscary. Jména prvních oceněných byla otištěna na zadní straně zpravodaje Akademie. O několik dní později je zveřejnil časopis Variety, a to na sedmé straně. Okázalost se navíc neskrývá ani za příběhem, jenž se váže k pojmenování cen dnes již proslulým názvem „Oscar“.

Jan Fiedler
Jan Fiedler 18.2.2024, 15:51

Slavnostní ceremoniál a zlaté sošky

Akademie, v jejímž čele stál toho času filmový magnát Louis B. Mayer, byla založena v květnu 1927 jako nezisková organizace, jejímž cílem byl rozvoj a zlepšení filmového průmyslu. První ceny byly uděleny filmům natočeným v letech 1927 a 1928. Ačkoli oznámení o udělení cen bylo učiněno v únoru 1929, samotné ceny byly uděleny až 16. května 1929 na slavnostním ceremoniálu a banketu, který se konal v Blossom Room v hollywoodském hotelu Roosevelt.

Večeře se zúčastnilo přibližně 270 lidí, z nichž mnozí zaplatili za vstupenku 5 dolarů. První držitelé Oscarů obdrželi zlaté sošky, které navrhl umělecký ředitel Cedric Gibbons a vytesal George Stanley.

Skandál v Los Angeles Times

První prezident Akademie, herec němého filmu Douglas Fairbanks, předal sošky vítězům, mezi nimiž byla Janet Gaynor za nejlepší herečku (za tři různé filmy: Sedmé nebe, Anděl ulice a Východ slunce) a německý rodák Emil Jannings (Poslední rozkaz a Cesta všeho těla) za nejlepšího herce. Frank Borzage a Lewis Milestone získali ceny za nejlepší režii, a to za filmy Sedmé nebe a Dva arabští rytíři. Cenu za nejlepší film získalo drama Křídla z první světové války v režii Williama Wellmana.

Ve druhém ročníku udílení cen Akademie změnila svou politiku a začala zveřejňovat jména vítězů jednotlivých ročníků pro tisk v 11 hodin večer v den slavnostního udílení cen. Tato praxe skončila v roce 1940 poté, co deník Los Angeles Times porušil tradici a zveřejnil výsledky ve svém večerním vydání, což znamenalo, že byly odhaleny ještě před slavnostním ceremoniálem.

Zapečetěné obálky

Akademie následně zavedla systém zapečetěných obálek, který se používá dodnes. Přezdívku „Oscar“ dostaly ceny až v roce 1931, kdy si sekretářka Akademie všimla, že se soška podobá jejímu strýci Oscarovi, a novinář její poznámku otiskl.

Vyhlašování cen se vysílalo v rozhlase až do roku 1953, kdy byl odvysílán první televizní pořad o Oscarech. Od té doby se udílení cen Akademie stalo jednou z nejsledovanějších televizních událostí na světě. Moderátory byli Will Rogers, Jack Benny, Johnny Carson, Billy Crystal, Whoopi Goldberg, Steve Martin, Chris Rock, Ellen DeGeneres a Jon Stewart.

Zdroj: History, Wikipedia

Podobné články

Doporučujeme

Další články